ECE R-38 Motorlu Taşıtların Arka Sis Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-38 Motorlu Taşıtların Arka Sis Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-38 regülasyonu, motorlu taşıtların arka sis lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, tekerlekli araçlar, ekipman ve tekerlekli araçlar için kullanılabilecek parçaların kabulü ve verilen onayların karşılıklı tanınması koşulları hakkında tek tip hükümler içermektedir. Bu regülasyonun hangi kategorideki araçların arka sis lambaları için geçerli olduğu açıklanmıştır.

ECE R-38 Motorlu Taşıtların Arka Sis Lambalarının Onayı

Arka sis lambası, arka konumdaki yan lambalardan daha yüksek yoğunlukta kırmızı bir sinyal vererek aracın arkadan daha kolay görünmesini sağlamak için kullanılan bir lambadır. Optik sistemin özellikleri (yani yoğunluk seviyesi, ışık dağıtım açıları, ışık kaynağı kategorisi vr ışık kaynağı modülü gibi özellikler, farklı tipteki arka sis lambalarını oluşturmaktadır. Işık kaynağının rengini veya herhangi bir filtrenin rengini değiştirmek, tür değişikliği anlamına gelmektedir.

Arka sis lambaları tip onayı başvurusu, markanın sahibi veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Testlerde, aygıtın sabit ışık yoğunluğu üretip üretmediği veya aygıtın değişken ışık yoğunluğu üretip üretmediği belirlenir. Her bir arka sis lambası tipi için, başvuruda lambanın araca takılabileceği konumları geometrik olarak gösteren ayrıntılı çizimler sunulmalı ve testlerde referans ekseni olarak alınacak gözlem ekseni belirtilmelidir.

Arka sis lambaları, bu regülasyonda yer alan özellikleri koruyacak şekilde tasarlanmak ve üretilmek ve normal kullanımda maruz kalabilecekleri titreşime rağmen, gerektiği şekilde çalışmaya devam etmek zorundadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-38 Motorlu taşıtların arka sis lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-38 Motorlu taşıtların arka sis lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp