ECE R-35 Motorlu Taşıtların Pedal Konumlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-35 Motorlu Taşıtların Pedal Konumlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-35 regülasyonu, motorlu taşıtların pedal konumlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir.

ECE R-35 Motorlu Taşıtların Pedal Konumlarının Onayı

Ayak kumandalarının düzenlenmesi ile ilgili olarak bir taşıt tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında ekipmanın uygun bir ölçekte ve yeterince ayrıntılı bir şekilde çizimleri sunulmalıdır.

Motorlu araçların, çalıştırılması, sürülmesi ve hızlanması için kullanılan gaz pedalı aracın önemli bir parçasıdır. Gaz pedalı araç manuel kullanımlı olsun otomatik vites olsun mutlaka bulunmaktadır. Gaz pedalı aynı zamanda bir motorlu taşıtın hızını belirlemek ve yönetmek için kullanılan bir ekipmandır. Aslında gaz pedalı, debriyaj pedalı ve fren pedalının bulunduğu üçlü pedal sisteminin bir parçası olmaktadır. Motorlu taşıtlarda gaz pedalına basılarak araca hız kazandırılır ve hızlanma süresi, lastiklere, yer çekimine, zemine, aracın ağırlığına, motor gücüne ve yakıt türüne göre farklıdır.

Gaz pedalı gibi fren pedalı da motorlu taşıtlarda fren sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Fren pedalının asli görevi frenleme eylemini başlatmaktır. Aracın yavaşlaması ve durması için gereken eylem, fren pedalına basılarak başlatılır.

Debriyaj ise aracın vites sistemini harekete geçiren bir parçadır. Düz vitesli araçlarda debriyaj pedalı bulunur, otomatik vitesli araçlarda debriyaj yoktur. Debriyaj, aracın kavrama gereksinimini sağlar.

Söz konusu regülasyon bu üçlü pedal sisteminin konumlarını belirlemekte ve tip onayına yönelik tek tip hükümler içermektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-35 Motorlu taşıtların pedal konumlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-35 Motorlu taşıtların pedal konumlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp