ECE R-34 Yangın Tehlikelerinin Önlenmesi Konusunda Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-34 Yangın Tehlikelerinin Önlenmesi Konusunda Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-34 regülasyonu, yangın tehlikelerinin önlenmesi konusunda taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, M, N ve O1 kategorisindeki araçların sıvı yakıt deposuna ilişkin onay süreçlerini açıklamaktadır. Üretici firmalar veya yetkili temsilcileri, bu regülasyonda belirtilen durumlarda önden, yandan veya arkadan çarpışma halinde yangın riskinin önlenmesi ile ilgili olarak, sıvı yakıt tankları ile donatılmış araçların tip onayını talep etmek zorundadır.

ECE R-34 Yangın Tehlikelerinin Önlenmesi Konusunda Taşıtların Onayı

Tip onay testlerinin sağlıklı yürütülmesi amacı ile üretici firma tarafından teknik servise, onaylanacak aracın testleri için gerekli araç parçaları, plastik malzemeden yapılmış bir depoya sahip araçlarda aksesuarları ile birlikte yedi ilave yakıt tankı ve başka bir malzemeden yapılmış bir tankla donatılmış araçlarda aksesuarları ile birlikte iki ilave yakıt tankı verilmelidir.

Yakıt tankları korozyona dayanıklı olacak şekilde ve gerekli bütün aksesuarları ile birlikte üretilmiş olmalı ve bu durumda yapılan sızıntı testlerini geçmiş olmalıdır. Tankların basıncı, çalışma aşırı basıncının iki katına eşit bir iç basınçta olmalı, ancak her durumda 0,3 bar basınç değerinden az olmamalıdır. Plastik malzemeden yapılan tanklar, gerekli testi geçtilerse bu gereksinimi karşıladığı kabul edilir. Herhangi bir aşırı basınç veya çalışma basıncını aşan herhangi bir basınç, uygun cihazlar ile otomatik olarak telafi edilmelidir.

Yakıt tankları güvenli bir şekilde sabitlenmeli ve aracın kullanımı sırasında bir şekilde sızan yakıtın toprağa veya yolcu bölmesine girmemesi sağlanmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-34 Yangın tehlikelerinin önlenmesi konusunda taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-34 Yangın tehlikelerinin önlenmesi konusunda taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp