ECE R-33 Motorlu Taşıtların Ön Darbelerde Otomobil Yapısının Davranışı Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-33 Motorlu Taşıtların Ön Darbelerde Otomobil Yapısının Davranışı Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-33 regülasyonu, motorlu taşıtların ön darbelerde otomobil yapısının davranışı onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Ön darbe kazaları, artan kuvvet yüzünden en tehlikeli kaza şeklidir. Kazalarda ölümlerin yüzden 10’undan fazlası önden çarpmalarda olmaktadır. Bu bakımdan söz konusu regülasyon, önden darbe alan motorlu araçların yapısal davranış şeklinin onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu yöndeki başvurular üretici firma tarafından veya usulüne uygun şekilde onaylanmış firma temsilcisi tarafından yapılır.

ECE R-33 Motorlu Taşıtların Ön Darbelerde Otomobil Yapısının Davranışı Onayı

Araç ve yol güvenliğini sağlamak, araç çevresel performansı arttırmak ve araç ticaretini kolaylaştırmak amacı ile Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından birçok araç regülasyonu geliştirilmiştir. Motorlu taşıtların ön darbelerde otomobil yapısının davranışı onayı da bunlardan biridir. Bu sayede araçlar ve ekipmanı için tek tip hükümler belirlenmekte, bunlar için tip onayı uygulaması yapılmakta ve verilen onayların karşılıklı tanınması sağlanmaktadır. Bu regülasyonlar, teknik düzenlemeler ve alternatifler getirmekte, uygun koşullar açıklamakta, gerekli test yöntemleri sunmakta ve üretim uygunluğu için talimatlar önermektedir.

Önden çarpışmalar konusunda ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinde yayınlanmış 96/79 / EC sayılı bir direktif bulunmaktadır. Bu direktif, M1 kategorisindeki yeni otomobiller için geçerlidir. Onaylanmış bir araçta ağırlıkça yüzde 8’den fazla artışa neden olan değişiklikler yapılmışsa ve bu değişiklikler çarpışma performansını etkileyen yapısal değişikliklerise, yeniden aracın test edilmesi gerekmektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-33 Motorlu taşıtların ön darbelerde otomobil yapısının davranışı onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-33 Motorlu taşıtların ön darbelerde otomobil yapısının davranışı onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp