ECE R-32 Motorlu Taşıtların Arka Darbelerde Otomobil Yapısının Davranışı Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-32 Motorlu Taşıtların Arka Darbelerde Otomobil Yapısının Davranışı Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-32 regülasyonu, motorlu taşıtların arka darbelerde otomobil yapısının davranışı onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, güvenlik önlemi bakımından otoyollardaki araçların arkadan çarpma riskini ele almaktadır. Taşıtlar ile regülasyonlar esasen, taşıt yapımına ilişkin kurallar belirlemekte ve öneriler sunmakta, karayolu güvenliğini sağlamakta, çevrenin korunmasını iyileştirmekte, dolayısıyla uluslararası karayolu trafiğini ve araç ve bunların ekipman ve parçalarının ticaretini kolaylaştırmaktır. Bu regülasyonlar belirlenirken ve araç tasarımında ve çevrenin korunması yönünde kriterler oluşturulurken, bazı konularla ilgili olarak ülkeden ülkeye farklılaşma ihtimali de açık bırakılmıştır.

ECE R-32 Motorlu Taşıtların Arka Darbelerde Otomobil Yapısının Davranışı Onayı

Taşıt regülasyonlarında taşıtlar kategorize edilmiştir ve bu kategoriler bazında kriterler belirlenmiştir. Örneğin, M kategorisindeki araçlar, en az dört tekerleğe sahip olan, yolcu taşımacılığında kullanılan ve güçle çalışan araçlardır. N kategorisindeki araçlar, yine en az dört tekerleğe sahip olan, ancak yük taşımacılığında kullanılan ve güçle çalışan araçlardır. O kategorisindeki araçlar ise yarı römorklar dahil römorklardır.

Bütün araç kategorilerinde, taşıtın arkadan bir darbe alması durumunda taşıtın göstereceği tepki önemli olmaktadır. Bu tepkinin büyüklüğü doğrudan araç yapısı ile ilgilidir.

Söz konusu regülasyon, arkadan darbe alan motorlu taşıtların yapısal davranış şeklinin onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu yöndeki başvurular üretici firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-32 Motorlu taşıtların arka darbelerde otomobil yapısının davranışı onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-32 Motorlu taşıtların arka darbelerde otomobil yapısının davranışı onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp