ECE R-30 Binek Araçları Lastiklerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-30 Binek Araçları Lastiklerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-30 regülasyonu, binek araçları lastiklerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu araçlar için ve lastik tekerlekli araçlar için pnömatik (hava basınçlı) lastiklerin onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu regülasyon, sadece belli kategorilerdeki araçlar için tasarlanan yeni hava basınçlı (pnömatik) lastikleri kapsamaktadır. Bu lastikler, lastik boyutları, normal yol tipi veya kar lastiği ya da geçici kullanım gibi kullanım kategorisi, yapısal (çift katlı, eğilimli kemerli, radyal katlı, düz lastik gibi), hız kategorisi sembolü, yük kapasitesi endeksi ve lastik kesiti gibi özellikleri itibariyle birbirinden farklı olabilir. Ancak eski model araçlar ve yarış arabaları için üretilen lastikler bu regülasyonun kapsamı dışındadır.

ECE R-30 Binek Araçları Lastiklerinin Onayı

Bir tip pnömatik lastiğin onaylanması için başvurular, ticari marka sahibi veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Bu başvuru sırasında, lastik boyutları, markası, kullanım kategorisi, yapısal özellikleri, hız kategorisi, yük kapasitesi endeksi, bir iç lastikle kullanılıp kullanılmayacağı, standart veya güçlendirilmiş özellikte olup olmadığı, toplam kesit genişliği, dış çapı, lastiğin monte edilebileceği jantlar ve test basıncı gibi tüm özellikler ayrıntıları ile sunulmalıdır.

Söz konusu regülasyonda lastiklerin boyutları ile ilgili olarak lastiğin kesit genişliği, lastiğin dış çapı, pnömatik lastikleri ölçme yöntemi, lastik kesit genişliği özellikleri ve lastik dış çap özellikleri açıklanmıştır. Ayrıca yük ve hız performans testi ve diş aşınma göstergelerine yönelik esaslar yer almaktadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-30 Binek araçları lastiklerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-30 Binek araçları lastiklerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp