ECE R-3 Motorlu Taşıtların Reflektörlerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-3 Motorlu Taşıtların Reflektörlerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-3 regülasyonuna göre, motorlu taşıtların reflektörlerinin, tatmin edici bir şekilde işlev görecek ve normal kullanımda çalışmaya devam edecek şekilde tasarlanmış olması gerekmektedir. Aynı zamanda tasarım ve üretim faaliyetleri sırasında verimli çalışmalarına veya iyi durumda olmasına zarar verebilecek herhangi bir kusurları bulunmamalıdır. Ayrıca bu cihazların bileşenlerinin kolay sökülmemesi, dış yüzeylerinin kolay temizlenmesi, dolayısıyla pürüzlü bir yüzeyi olmaması ve üzerindeki herhangi bir çıkıntı kolay temizlenmesini engellememelidir. Belli kategorideki reflektörler için, tespit araçları cihaz ile araç arasında sağlam ve dayanıklı bir bağlantıya izin verecek şekilde olmak zorundadır. Bu arada normal kullanım sırasında reflektörlerin iç yüzeyine erişim imkanı olmamalıdır.

ECE R-3 Motorlu Taşıtların Reflektörlerinin Onayı

Motorlu taşıt reflektörleri, söz konusu yasal düzenlemede belirtilen boyut ve şekil koşullarını ve kolorimetrik, fotometrik, fiziksel ve mekanik gereklilikleri yerine getirmek zorundadır. Ayrıca uygulanacak test yöntemleri yasal düzenleme ekinde yer almaktadır.

Reflektörlerin özellikle optik birimlerinin yapıldığı malzemelerin yapısına bağlı olarak, resmi kuruluşlar tarafından bazı testlerin yapılmaması konusunda laboratuvarlara yetki verilebilir.

Yukarıda sıralanan koşullara uygun şekilde üretilen motorlu taşıtların reflektörleri için, yetkili kuruluş tarafından tip onayı yapılmakta ve belge verilmektedir. İşletmeler onaylanan tipe uygun olacak şekilde üretim yapmak zorundadır. Tip onayı veren yetkili kuruluş, genelde iki yılda bir olmak üzere, üretim tesisinde uygulanan uygunluk kontrol yöntemlerini doğrulayabilir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-3 Motorlu taşıtların reflektörlerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-3 Motorlu taşıtların reflektörlerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp