ECE R-29 Kabin İçindeki Yolcuların Korunması Konusunda Motorlu Ticari Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-29 Kabin İçindeki Yolcuların Korunması Konusunda Motorlu Ticari Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-29 regülasyonu, kabin içindeki yolcuların korunması konusunda motorlu ticari taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, ticari araç kabininde bulunan insanların korunması ile ilgili araçların onayına ilişkin tek tip hükümler içermektedir. Bir araç kabinindeki yolcuların korunmasına ilişkin bir araç tipinin onaylanması için başvuru, araç üreticisi veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Bu başvuru ile birlikte kabinin araç üzerindeki konumunu ve bağlantı şeklini gösteren araç çizimleri ve kabinin yapısına yönelik yeterince ayrıntılı çizimler sunulmalıdır.

ECE R-29 Kabin İçindeki Yolcuların Korunması Konusunda Motorlu Ticari Taşıtların Onayı

Aracın kabini, bir kaza durumunda yolcular için yaralanma riskini, mümkün olan en fazla ölçüde ortadan kaldıracak şekilde tasarlanmalı ve monte edilmelidir. Belli bir ağırlığı geçmeyen çeşitli kategorilerdeki araçlar, regülasyon ekinde yer alan A ve C testlerine tabi tutulur. Belli bir ağırlığı geçen çeşitli kategorilerdeki araçlar ise, regülasyon ekinde yer alan A, B ve C testlerine tabi tutulur. Önden çarpma testleri (A testi), sadece motor üstü kabinli araçlarda yapılmalıdır. Üretici firma, bilgisayar simülasyonu kullanıyorsa, veya kabinin bileşen parçalarının kuvvetini hesaplıyorsa, ya da başka bir yöntemle kabinin yapılamayacağına teknik servis ikna oluyorsa A, B ve C testlerinin hiçbiri yapılmaz.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-29 Kabin içindeki yolcuların korunması konusunda motorlu ticari taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-29 Kabin içindeki yolcuların korunması konusunda motorlu ticari taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp