ECE R-28 Sesli İkaz Cihazlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-28 Sesli İkaz Cihazlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-28 regülasyonu, sesli ikaz cihazlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, sesli uyarı cihazlarının ve motorlu taşıtların sesli sinyallerinin onaylanması konusunda tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-28 Sesli İkaz Cihazlarının Onayı

Bu yasal düzenleme, belli kategorilerdeki motorlu taşıtlara takılmak üzere tasarlanmış, doğrudan veya alternatif akım veya basınçlı hava ile beslenen ve düzgün ve sürekli bir ses yayan (korna veya sinyal kornası) sesli uyarı cihazlarını kapsamaktadır. Bu tür cihazlar, araç geri vitese alındığı zaman otomatik olarak devreye giren (sesli uyarı veren) sesli uyarı cihazlarıdır.

Bu teknik düzenlemenin amaçları doğrultusunda, sesli uyarı cihazları esasen birbirlerinden farklı cihazları ifade etmektedir. Örneğin, çalışma prensipleri (sürekli korna ve aralıklı alarm), elektrik kaynağı türü (doğru veya alternatif akım), cihazın dış şekli, diyaframın şekli ve boyutları, ses çıkışlarının şekli veya türü, ses frekansı ve nominal besleme gerilimi gibi özellikleri ile sesli ikaz cihazları farklılaşmaktadır.

Bir tür sesli uyarı cihazının onaylanması için başvuru, ticari marka sahibi veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Bu sırada sesli ikaz cihazının sınıfı ve tipinin açıklanması, cihazı enine kesitte gösteren bir çizim, üretimde kullanılan malzemelerin ve bileşenlerin listesi ve tüm bileşenlerin detaylı çizimleri sunulmalıdır.

Sınıfına göre sesli uyarı cihazı sürekli ve düzenli bir ses çıkarır ve akustik spektrumu, çalışması sırasında büyük ölçüde değişmez. Cihaz düzgün bir ses çıkartır ve döngü sayısı periyodik olarak dakikada 50-100 devir arasında değişir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-28 Sesli ikaz cihazlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-28 Sesli ikaz cihazlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp