ECE R-26 Motorlu Taşıtların Dış Çıkıntıları Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-26 Motorlu Taşıtların Dış Çıkıntıları Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-26 regülasyonu, motorlu taşıtların dış çıkıntılarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, belli kategorideki araçların dış projeksiyonları için geçerlidir. Ancak dış dikiz aynalarına veya çekme tertibatı topuna uygulanmaz. Bu düzenlemenin amacı, bir çarpışma durumunda üstyapıya zarar verilme riskini veya kendisine sürtünme olması durumunda insanlarda bedensel yaralanma riskini azaltmaktır. Bu durum, hem aracın park ettiği hem de hareket ettiği durumlar için geçerlidir.

ECE R-26 Motorlu Taşıtların Dış Çıkıntıları Onayı

Bu regülasyonda dış yüzey ifadesi, motor kaputu, bagaj bölmesinin kapağı, kapılar, kanatlar, tavan, aydınlatma ve ışık sinyal cihazları ve görünür güçlendirme bileşenleri dahil olmak üzere aracın dışını ifade etmektedir.

Motorlu taşıtların dış yüzey çıkıntıları için tip onay başvuru sadece üretici firma ve onun usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte aracın dikey, uzunlamasına 30 ve 45 derecelik açılarla ön, arka ve yan parçalarının fotoğrafları, tamponların boyutları ve çizimleri, belli dış çıkıntıların çizimleri sunulmalıdır. Testleri yapacak sorumlu teknik servis, bazı bileşenlerin ve kullanılan malzemenin belli örneklerini talep edebilir.

Söz konusu regülasyon esasları, araç yüklü durumdayken tüm kapılar ve pencereler gibi dış yüzeyin bazı bölümleri için geçerli değildir. Ayrıca iki metreden daha yüksek araçlar veya döşeme çizgisinin altındaki kısımlar için geçerli değildir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-26 Motorlu taşıtların dış çıkıntıları onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-26 Motorlu taşıtların dış çıkıntıları onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp