ECE R-25 Motorlu Taşıtların Koltuk Başlıklarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-25 Motorlu Taşıtların Koltuk Başlıklarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-25 regülasyonu, motorlu taşıtların koltuk başlıklarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, katlanır koltuklara veya yana veya arkaya bakan koltuklara takılabilecek baş dayanağı cihazlarını kapsamaktadır. Sadece şu tanımlamaya uyan ve koltuk başlıkları olarak hizmet verecek şekilde tasarlanan ekipmanı kapsamaktadır: Baş desteği, bir kaza durumunda, bu yolcunun omuruna zarar gelme riskini azaltmak için, yetişkin bir kişinin başının gövdesine göre arkaya hareket etmesini sınırlayan bir ekipmandır. Entegre koltuk başlıkları da bu tanımlamaya uymaktadır. Bu tür başlıklar, koltuk donanımlarının kısmen veya tamamen kaldırılmasının ardından koltuktan veya araç yapısından ayrılamayan başlıklardır. Çıkarılabilir koltuk başlığı, koltuğun arkasına yerleştirme ve tutma için tasarlanmış, koltuktan ayrılabilir bir parçadan oluşan kafa desteğidir.

ECE R-25 Motorlu Taşıtların Koltuk Başlıklarının Onayı

Koltuk başlığı tip onay başvurusu, üretici firma veya temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, özellikle dolgu malzemelerinin yapısını ve uygun olan durumlarda, onayı alınacak koltuk tipi ve destek parçalarının konumunu ve özelliklerini belirten ayrıntılı bir açıklama sunulur. Ayrıca baş dayanağının sabitleneceği bölgenin ayrıntılı bir açıklaması verilir ve karakteristik parçaların ve baş dayanağının boyutsal çizimleri ve konumu da gösterilir.

Koltuk başlığı, herhangi bir durumda, araçta bulunanlar için hayati bir tehlike oluşturmamalıdır ve yaralanma riski yaratmamalıdır. Keza bir kaza durumunda enerji emilimi ile ilgili koşullar bu regülasyonda yer almaktadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-25 Motorlu taşıtların koltuk başlıklarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-25 Motorlu taşıtların koltuk başlıklarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp