ECE R-24 Motorlu Taşıtlarda, Görülebilir Kirleticilerin Yayılması Konusunda Sıkıştırma Ateşlemeli (CI) Motorların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-24 Motorlu Taşıtlarda, Görülebilir Kirleticilerin Yayılması Konusunda Sıkıştırma Ateşlemeli (CI) Motorların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-24 regülasyonu, şu sayılan motor onaylarına yönelik esasları düzenlemektedir:

ECE R-24 Motorlu Taşıtlarda, Görülebilir Kirleticilerin Yayılması Konusunda Sıkıştırma Ateşlemeli (CI) Motorların Onayı

  • Görülebilir kirleticilerin yayılması konusunda sıkıştırma ateşlemeli motorların (CI) onaylanması
  • Onaylanmış bir tipin motorlarının yerleştirilmesi konusunda motorlu taşıtların onayı
  • Sıkıştırma ateşlemeli motorların (CI) montajı ile ilgili motorlu araçların onayı
  • Sıkıştırma ateşleme sistemi ile (CI) donatılmış motorlu araçların emisyonu ile ilgili onay
  • Sıkıştırma ateşlemeli motorların (CI) motor gücünün ölçülmesi

Bu regülasyon, görünür egzoz kirleticilerin emisyonlarının sınırlandırılması amacı ile sıkıştırma ateşlemeli motorların onaylanmasına yönelik teknik esaslar içermektedir. Bu doğrultuda bir motor tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılmalıdır ve başvuru sırasında, söz konusu düzenlemede yer alan tüm ilgili bilgileri içeren motor tanımı ayrıntıları ile sunulmalıdır.

Görünür kirleticilerin emisyonunu belirlerken ölçümler, hem sabit hızda hem de serbest hızlanma sırasında yapılmalıdır. Regülasyonda bunu sağlayan iki farklı test yöntemi yer almaktadır.

Görünür kirleticilerin salınımını etkileyen bileşenler, maruz kalabilecekleri titreşime rağmen, motorun normal kullanımında bu teknik düzenleme hükümlerine uygun şekilde tasarlanmak ve üretilmek zorundadır.

Bu regülasyon uyarınca onaylanmak üzere gönderilen motor, tüm gereklilikleri yerine getiriyorsa, motor tipinin onayı verilir. Bu durumda üretici firma tarafından ürün üzerine e-Mark işareti konulabilir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-24 Motorlu taşıtlarda, görülebilir kirleticilerin yayılması konusunda sıkıştırma ateşlemeli (CI) motorların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-24 Motorlu taşıtlarda, görülebilir kirleticilerin yayılması konusunda sıkıştırma ateşlemeli (CI) motorların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp