ECE R-23 Motorlu Taşıtların Geri Vites Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-23 Motorlu Taşıtların Geri Vites Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-23 regülasyonu, motorlu taşıtların geri vites lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Geri vites lambası, aracın arkasına uzanan yolu aydınlatmak ve çevresindeki insanları aracın geri gideceği konusunda uyarmak için tasarlanmış bir araç lambasıdır. Marka olarak ya da yoğunluk seviyeleri, ışık dağılım açıları, filaman lambası kategorisi, ışık kaynağı modülü ve başka optik sistem özelliklerine bağlı olarak farklı türde geri vites lambaları üretilmektedir. Filaman lambanın rengini veya herhangi bir filtrenin rengini değiştirmek geri vitesi lambasında değişiklik anlamına gelmez ve ayrı tip onayı gerektirmez.

ECE R-23 Motorlu Taşıtların Geri Vites Lambalarının Onayı

Geri vites lambasının veya manevra lambasının montaj yüksekliği, referans sistemden bağımsız olarak optik sistemin etkin çıkışının en düşük noktasından ölçülen yerden yüksekliğini ifade eder.

Geri vites lambalarının tip onayı başvurusu, üretici firma veya onaylanmış yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında geri vites lambasının her bir türü için, tipin tanımlanmasına izin verecek ve hangi geometrik pozisyonda gösterilebileceğini açıklayacak ayrıntılı ve üç boyutlu çizimler sunulmalıdır. Ayrıca lambaların referans ekseninin montaj yüksekliği ve yönü çizimlerde yer almalıdır.

Testlerde lambalardan yayılan ışığın yoğunluğunu, açıklanan yönlerde referans eksenine göre ölçülmekte ve ışık yoğunluğunun en düşük seviyenin altında ve belirlenen en yüksek seğerlerin üzerinde olmadığı tespit edilmektedir. Tip onayı yapılan her geri vites lambası, bu regülasyonda yer alan tüm koşulları sağladığı anlamına gelmektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-23 Motorlu taşıtların geri vites lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-23 Motorlu taşıtların geri vites lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp