ECE R-21 İç Donanım Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-21 İç Donanım Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-21 regülasyonu, iç donanım konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu regülasyon, tekerlekli taşıtlara, teçhizata ve bunların iç donanımlarında kullanılan parçalara ilişkin teknik özelliklerin kabulü ve bu teknik özelliklere dayanarak verilen tip onayları ile ilgili koşulları açıklamaktadır. Bu yasal düzenleme, belli kategorideki araçların şu iç donanımları için geçerlidir: yolcu bölmesindeki ayna ve dikiz aynası dışındaki bütün iç parçalar, açılır tavan, koltuk arkalığı ve koltukların arka kısımları ve otomatik çalışan camlar, tavan panelleri ve bölme sistemleri.

ECE R-21 İç Donanım Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

İç donanımlarına göre bir araç tipinin onaylanması için başvuru, araç üreticisi firma veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, araç tipinin ayrıntılı bir açıklaması, bir fotoğraf veya yolcu bölmesinin ayrıntılı bir görüntüsü sunulmalı ve araç tipini tanımlayan numaralar ve semboller belirtilmelidir. Onay testlerinin yapılmasından sorumlu teknik servise ayrıca, belli bileşenler ve kullanılan malzemelerin belli örnekleri verilmelidir.

Genel olarak tip onayı, üretilen motorlu araç ve römorklarının aksam ve ekipmanlarını kapsayan bir ürün gurubunun, o ürünü temsil eden bir veya daha fazla örneğinin seçilerek belirlenmiş standartlara ve yasal düzenlemelere uygunluğunun saptanması için gerekli testlerin yapılması ve ürünün koşulları sağlayacak şekilde üretileceğinin tespit edilerek belgelenmesidir. Motorlu taşıtlar iç donanımlarının da bu çerçevede tip onaylarının yapılması gerekmektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-21 İç donanım konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-21 İç donanım konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp