ECE R-20 Farların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-20 Farların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-20 regülasyonu, asimetrik geçen bir ışın veya bir sürüş huzmesi ya da her ikisini de yayan ve halojen filamanlı lambalarla donatılmış motorlu araç farlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Söz konusu yasal düzenleme, cam veya plastik malzeme lensleri içeren motorlu araç farları için geçerlidir. Lens veya mercek, ışığı aydınlatma yüzeyinden geçiren farın en dıştaki bileşenidir.

ECE R-20 Farların Onayı

Farlar genel olarak marka ve optik sistemin özellikleri gibi temel açıdan farklılık göstermektedir. Ayrıca, çalışma sırasında yansıma, kırılma, absorpsiyon veya deformasyonla optik etkileri değişen bileşenlerin dahil edilmesi veya ortadan kaldırılması gibi temel açılardan da farklı olan farlar bulunmaktadır. Bununla birlikte, sadece ışığın rengini değiştirmeyi amaçlayan, ancak ışık dağılımını sağlamayan filtrelerin takılması tip değişikliği gerektirmemektedir. Bu arada sağ ve sol trafik için veya üretilen ışın tipi için uygunluk bakımından farklı tiplerde farlar da bulunmaktadır.

Farlar için tip onay başvurusu, ticari unvan veya markanın sahibi tarafından veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Bu başvuruda, farın sağ trafik için mi yoksa sol trafik için mi tasarlandığı, far ayarlanabilir bir reflektöre sahipse, farın montaj konumu ve kısa huzme, uzun huzme veya her iki amaçlı olup olmadığı gibi detaylar sunulmalıdır.

Farlar, öngörülen fotometrik özelliklerini koruyacak ve normal kullanımda maruz kalabilecekleri titreşimlere rağmen iyi çalışır durumda kalmak zorundadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-20 farların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-20 farların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp