ECE R-19 Motorlu Taşıtların Ön Sis Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-19 Motorlu Taşıtların Ön Sis Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-19 regülasyonu, ECE R-19 motorlu taşıtların ön sis lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu yasal düzenleme, tekerlekli taşıtlara ve donanımlara takılan veya kullanılan parçaların tip onay işlemlerine yönelik esasları düzenlemektedir. Motorlu araç ön sis lambalarının onaylanması bu çerçevede yapılmaktadır. Bu regülasyon, cam veya plastik malzeme lensleri içeren ön sis lambaları için geçerlidir. Burada iki farklı sınıf söz konusudur. B sınıfı olan orijinal ön sis lambası, ilgili fotometrik tabloda gösterilen değerler değiştirilerek açısal koordinat sistemini içerecek şekilde güncellenmiştir. F3 sınıfı ise fotometrik performansı artırmak için tasarlanmıştır.

ECE R-19 Motorlu Taşıtların Ön Sis Lambalarının Onayı

Tip onay başvurusu, işletmenin kendisi ya da usulüne uygun şekilde onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Her tip ön sis lambasına ilişkin başvuru işleminde, tipin tanımlanmasına izin vermek için, varsa optik bileşenlerin tüm ayrınatıları ile birlikte, detaylandırılmış resimler de sunulmalıdır. Ön sis lambası ayarlanabilir bir yansıtıcıya sahipse, zemine ve aracın düzlemine göre montaj konumlarının bir şeması ve ön sis lambasının pozisyonu da gösterilmelidir.

Her bir ön sis lambası, bu regülasyonda yer alan esaslara uygun şekilde tasarlanmalı ve üretilmelidir. Ön sis lambaları, normal kullanım sırasında maruz kalabilecekleri titreşimlere rağmen, düzgün çalışmaya devam etmek zorundadır. Lensin doğru konumu açıkça işaretlenmeli ve lens ve reflektör kullanım sırasında herhangi bir dönmeyi önleyecek şekilde sabitlenmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-19 Motorlu taşıtların ön sis lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-19 Motorlu taşıtların ön sis lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp