ECE R-18 Motorlu Taşıtların İzinsiz Kullanmaya Karşı Önlem Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-18 Motorlu Taşıtların İzinsiz Kullanmaya Karşı Önlem Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-18 regülasyonu, motorlu taşıtların izinsiz kullanımına karşı önlem onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Motorlu taşıtların izinsiz kullanımı, motorlu taşıtın sahibinin rızası olmadan aracın bir üçüncü kişi tarafından kullanılması anlamına gelmektedir. Araç, mal sahibi tarafından izin verilmeyen bir amaç ile kullanılmış olmaktadır. İşin doğrusu bu bir suç unsurudur ve bu konuda çeşiti yasal düzenlemeler çıkarılmıştır.

ECE R-18 Motorlu Taşıtların İzinsiz Kullanmaya Karşı Önlem Onayı

Bir motorlu taşıtın izinsiz kullanımı, bir kişinin, sahibinin rızası olmadan bir başkasının aracını kullanması durumudur. Bu şekilde motorlu araçların izinsiz kullanımını önlemek amacı ile bir takım koruma sistemleri geliştirilmektedir. Söz konusu regülasyon bu koruma cihazlarının tip onayına yönelik test ve yöntemleri açıklamaktadır.

Bir motorlu aracın ve ekipmanının tip testleri, hem bütün olarak hem de ayrıntılı olarak ilgili regülasyonlara uygun olduğunun doğrulanmasını içermektedir. Bunu sağlamak amacı ile mekanik parçaların güvenilik testlerinden aracın ve ekipmanın güvenlik unsurlarına kadar farklılık birçok testin yapılması gerekmektedir. Bu çerçevede motorlu taşıtların izinsiz kullanmını önlemeye yönelik birçok ekipman ve cihaz üretilmektedir ve bunların ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde test ve kontrollerinin yapılması, tip onaylarının sağlanması ve ürünler üzerine e-Mark işaretinin konulması gerekmektedir. Bu işaretleme, sistem, aksam, cihaz veya ekipmanın ya da ayrı teknik ünitelerin, ilgili regülasyonlara uygun tip onay belgeli olduğunu ifade etmektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-18 Motorlu taşıtların izinsiz kullanmaya karşı önlem onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-18 Motorlu taşıtların izinsiz kullanmaya karşı önlem onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp