ECE R-16 Emniyet Kemerlerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-16 Emniyet Kemerlerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-16 regülasyonu, emniyet kemerlerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu regülasyon, belirtilen araç kategorilerinde ayrı kullanım amaçlı emniyet kemeri ve emniyet sistemlerinin montajı ve belirtilen kategorilerdeki araçlarda çocuk emniyet sistemlerinin kurulumunu kapsamaktadır. Emniyet kemeri, güç tahrikli bir aracın iç kısmına tutturulan ve çarpışma veya ani yavaşlama durumlarında kullanıcının yaralanma riskini azaltacak şekilde tasarlanan bir mekanizmadır.

ECE R-16 Emniyet Kemerlerinin Onayı

Emniyet kemeri veya emniyet sistemi, bir yolcu tarafından doğru bir şekilde monte edildiği ve uygun şekilde kullanıldığı zaman, gerektiği şekilde çalışması sağlanacak ve kaza durumunda bedensel yaralanma risklerini azaltacak şekilde tasarlanmalı ve üretilmelidir. Su tutma konusunda polimer özelliklerine sahip malzemelerin emniyet kemeri üretiminde kullanılması, çalışmasını olumsuz yönde etkileyebileceği tüm mekanik parçalarda yasaktır. Ayrıca emniyet kemerinin, tokalar, ayar tertibatları, ek parçalar ve benzerleri gibi sert kısımları, sürtünerek kepçelerin aşınmasına veya kırılmasına neden olacağı için keskin kenarlara sahip olmamalıdır. Keza kemer düzeneğinin korozyondan etkilenebilecek tüm parçaları uygun şekilde korunmalıdır. Tokalar, yanlış kullanım olasılığını önleyecek şekilde tasarlanmalı ve kısmen kapalı bir durumda bırakılması mümkün olmamalıdır.

Kemer ayar cihazı kullanıcı tarafından takıldıktan sonra otomatik olarak ayarlanmalı veya manuel olarak kullanımı kolay olmalıdır. Ayrıca, kullanıcının vücut ölçüsüne ve araç koltuğunun konumuna kolayca ayarlanabilmelidir. Kayışların özellikleri, kullanıcının vücudundaki baskıların mümkün olduğunca eşit bir şekilde dağılmasını sağlayacak şekilde olmalı ve enerji emici ve enerji dağıtma kapasitelerine sahip olmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-16 Emniyet kemerlerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-16 Emniyet kemerlerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp