ECE R-14 Emniyet Kemeri Bağlantıları Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-14 Emniyet Kemeri Bağlantıları Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-14 regülasyonu, emniyet kemeri bağlantıları konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu düzenleme, emniyet kemerleri, emniyet sistemleri ve çocuk emniyet sistemleri bağlantılarının onayına ilişkin hükümler içermektedir. Üretici firmaların, regülasyonda belirtilen araç kategorilerindeki emniyet kemerleri ve emniyet sistemlerinin bağlantıları ile ilgili esaslara uygun üretim yapmaları beklenmektedir. Emniyet kemeleri ve emniyet sistemleri, bu esaslar doğrultusunda araçlardaki ileriye dönük, arkaya dönük ve yana dönük koltuklarda kullanılmak üzere tasarlanmakta ve üretilmektedir.

ECE R-14 Emniyet Kemeri Bağlantıları Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Söz konusu yasal düzenlemede, emniyet kemeleri ve bağlantıları ile ilgili tanımlar, genel özellikler, sağlanacak minimum kayış ve ISOFIX bağlantı sayısı, kemer ankrajlarının konumu ve dişli ankraj deliklerinin boyutları gibi konularda hükümler yer almaktadır.

Doğru bağlantı sağlandığı takdirde emniyet kemeleri kayışının kayma riski ve aracın veya koltuk yapısının sert parçalarına temas etmesi nedeniyle kayış hasar riski en aza inmektedir.

Herhangi bir ISOFIX ankraj sistemi ve herhangi bir üst bağlama ankrajı, normal kullanımda aracın bu regülasyon esaslarına uymasını sağlamaktadır. Herhangi bir araca takılacak herhangi bir ISOFIX ankraj sistemi ya da ISOFIX üst bağlama ankrajı, bu regülasyona uygun olmak zorundadır.

Kısaca regülasyonda belirtilen bir kategorideki araçlar, bu düzenlemenin gerekliliklerini karşılayan emniyet kemeri ankrajları ile donatılmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-14 Emniyet kemeri bağlantıları konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-14 Emniyet kemeri bağlantıları konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp