ECE R-13 Motorlu Taşıtların Frenlerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-13 Motorlu Taşıtların Frenlerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-13 regülasyonu, motorlu taşıtların frenlerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu yasal düzenleme, fren bileşenlerinin performans testi ve römorkların tip onayı için alternatif bir yöntem sunmaktadır. Genel olarak fren sistemi ile ilgili römorku ayrıca test etmek yerine, tip onayı istenen römorkun gereksinimleri karşıladığını belirlemek için bir fren sistemi test raporu kullanılmaktadır. Fren sistemi ve bileşenlerinin test edilmesi ve raporlanması, üretici firma veya yetkili temsilcisi tarafından talep edilmektedir.

ECE R-13 Motorlu Taşıtların Frenlerinin Onayı

Fren, aracın hareketine karşı çıkan kuvvetlerin geliştiği kısımdır. Bu sürtünme freni olabilir (kuvvetler birbirine göre hareket eden aracın iki parçası arasındaki sürtünmeyle üretilir), bir elektrikli fren olabilir (kuvvetler aracın iki kısmı arasında elektromanyetik olarak hareket eden ancak birbirleri ile temas etmeyen elektrik kuvvetleri ile üretilir), bir akışkan freni olabilir (kuvvetler, aracın iki parçası arasında yer alan ve birbirine göre hareket eden bir akışkanın hareketi ile üretilir) ya da bir motor freni olabilir (kuvvetler, tekerleklere iletilen, frenleme hareketindeki yapay bir artıştan kaynaklanır).

Söz konusu regülasyon çerçevesinde, bir taşıt stabilitesi fonksiyonunu belirlemek için, aynı zamanda pnömatik, elektrikli veya elektronik fren bileşenleri ve düzeni ve kilitlenme önleyici fren sistemi yapılandırması test edilmekte ve değerlendirilmektedir. Ayrıca düzenlemede, fren sistemlerinin özelliklerine ve araç kategorilerine yönelik gereklilikler de yer almaktadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-13 Motorlu taşıtların frenlerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-13 Motorlu taşıtların frenlerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp