ECE R-124 Binek Araçların ve Römorklarının Tekerleklerinin Tip Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-124 Binek Araçların ve Römorklarının Tekerleklerinin Tip Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-124 regülasyonu, binek araçların ve römorklarının tekerleklerinin tip onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, binek otomobiller ve römorkları için tekerleklerin onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-124 Binek Araçların ve Römorklarının Tekerleklerinin Tip Onayı

Bu regülasyon, şu kategorilerdeki motorlu araçlar için tasarlanan yeni yedek tekerlekleri kapsamaktadır:

  • M1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O1 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)
  • O2 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 0.75 tonu geçen ancak 3.5 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)

Bir tekerlek tipinin onayı için başvuru, üretici firma tarafından veya usulüne uygun şekilde onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, tekerlek türünün tanımlanmasına izin verecek kadar ayrıntılı çizimler ve tekerlek işaretleri için öngörülen pozisyonu gösteren şemalar test ve onay işlemlerini yapacak teknik servise sunulmalıdır. Ayrıca yedek tekerleklerin kategorisi, jant konturu tanımı ve tekerlek detayları, saplamalar ve somunlar için sıkma torku, ağırlık dengeleme sabitleme yöntemi, montaj bileşenleri gibi gerekli aksesuarlar, maksimum yük kapasitesi, azami şişme basıncı ve kimyasal bileşimi içeren malzemenin detay bilgileri teknik servise verilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-124 Binek araçların ve römorklarının tekerleklerinin tip onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen kapsamında ECE R-124 Binek araçların ve römorklarının tekerleklerinin tip onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp