ECE R-123 Motorlu Araçların Uyarlayıcı Ön Aydınlatma Sistemlerinin Tip Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-123 Motorlu Araçların Uyarlayıcı Ön Aydınlatma Sistemlerinin Tip Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-123 regülasyonu, motorlu araçların uyarlayıcı ön aydınlatma sistemlerinin tip onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu kara taşıtları için uyarlamalı ön aydınlatma sistemlerinin (AFS) onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-123 Motorlu Araçların Uyarlayıcı Ön Aydınlatma Sistemlerinin Tip Onayı

Bu regülasyon, şu kategorilerdeki motorlu taşıtlar için uyarlamalı ön aydınlatma sistemlerine (AFS) uygulanır:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)

Söz konusu regülasyon kapsamında uyarlamalı ön aydınlatma sistemi, kısa huzmenin ve eğer geçerliyse ana farın farklı kullanım koşullarına otomatik adaptasyon için farklı özelliklere sahip huzmeler sağlayan bir aydınlatma cihazı anlamına gelmektedir.

Onay başvurusu, ticari unvan veya markanın sahibi tarafından veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, uyarlamalı ön aydınlatma sisteminin ayrıntılı açıklamaları ve sistemde bir veya daha fazla ayarlanabilir aydınlatma ünitesi bulunuyorsa, ilgili aydınlatma ünitelerinin zemine ve aracın boyuna düzlemine göre montaj pozisyonları, test ve onay işlemlerini yapacak teknik servise sunulmalıdır. Ayrıca filament veya gaz deşarj ışık kaynakları ya da LED modülleri öngörülmüşse, bunları ilgili regülasyonlara uygunluğu sağlanmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-123 Motorlu araçların uyarlayıcı ön aydınlatma sistemlerinin tip onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen kapsamında ECE R-123 Motorlu araçların uyarlayıcı ön aydınlatma sistemlerinin tip onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp