ECE R-122 M, N ve O Kategorisi Araçların Isıtma Sistemleri Konusunda Tip Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-122 M, N ve O Kategorisi Araçların Isıtma Sistemleri Konusunda Tip Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-122 regülasyonu, M, N ve O kategorisi araçların ısıtma sistemleri konusunda tip onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, şu kategorilerdeki araçların ısıtma sistemlerine göre onaylanmasına ilişkin tek tip teknik hükümler içermektedir:

ECE R-122 M, N ve O Kategorisi Araçların Isıtma Sistemleri Konusunda Tip Onayı

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan ve dörtten az tekerleği bulunan motorsuz araçlar)

Söz konusu regülasyon, esas olarak şu tip onayları için geçerlidir:

  • Isıtma sistemine bağlı olarak bir araç tipinin onayı
  • Bir ısıtma sisteminin işletme güvenliği ile ilgili onayı

Yolcu kabini için ısıtma sistemi, yolcu kabininin sıcaklığını artırmak için tasarlanmış her türlü cihazı ifade etmektedir. Yolcu kabini, sürücüyü ve yolcuları yerleştirmek için kullanılan aracın iç kısmıdır. Yük bölgesi için ısıtma sistemi ise, yük alanının sıcaklığını artırmak için tasarlanmış cihazları ifade etmektedir. Bu regülasyonda sözü edilen gaz halindeki yakıt, sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ve sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) gibi normal sıcaklık ve basınçta gaz halindeki yakıtları içermektedir.

Isıtma sistemine ilişkin olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-122 M, N ve O kategorisi araçların ısıtma sistemleri konusunda tip onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen kapsamında ECE R-122 M, N ve O kategorisi araçların ısıtma sistemleri konusunda tip onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp