ECE R-121 Motorlu Araçların El Kontrolleri İkaz ve Göstergelerinin Yeri ve Tanımlanması Konusunda Tip Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-121 Motorlu Araçların El Kontrolleri İkaz ve Göstergelerinin Yeri ve Tanımlanması Konusunda Tip Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-121 regülasyonu, motorlu araçların el kontrolleri ikaz ve göstergelerinin yeri ve tanımlanması konusunda tip onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, el kontrollerinin, uyarıların ve göstergelerin yeri ve tanımlanması ile ilgili olarak araçların onaylanmasına yönelik tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-121 Motorlu Araçların El Kontrolleri İkaz ve Göstergelerinin Yeri ve Tanımlanması Konusunda Tip Onayı

Bu regülasyon,şu kategorilerdeki araçlar için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)

Söz konusu teknik düzenleme, motorlu araç el kumandalarının, uyarılarının ve göstergelerin yeri, tanımlanması, rengi ve aydınlatılması için gereklilikleri belirlemektedir. Araç kontrollerinin, uyarılarının ve göstergelerin erişilebilirliğini ve görünürlüğünü sağlamak, sürücünün dikkatini sürüşten uzaklaştırmanın yol açtığı güvenlik risklerini azaltmak, gündüz ve gece koşullarında sürücünün seçimini kolaylaştırmak ve seçiminde yapılan hataları önlemek için tasarlanmıştır.

Kontrollerin, ikazların ve göstergelerin özelliklerine ilişkin olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, üretici firma veya usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, araç tipinin açıklaması, regülasyoda yer alan ve üretici firma tarafından aracın kontrol ve uyarı göstergeleri olarak öngörülen ekipman listesi, kontrolleri, uyarıları ve göstergeleri tanımlayan sembollerin grafik tasarımı ve bunların düzenini ve araç üzerindeki konumlarını gösteren çizimler, teknik servise verilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-121 Motorlu araçların el kontrolleri ikaz ve göstergelerinin yeri ve tanımlanması konusunda tip onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-121 Motorlu araçların el kontrolleri ikaz ve göstergelerinin yeri ve tanımlanması konusunda tip onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp