ECE R-12 Çarpışma Durumunda Direksiyon Tertibatına Karşı Sürücünün Korunması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-12 Çarpışma Durumunda Direksiyon Tertibatına Karşı Sürücünün Korunması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-12 regülasyonu, çarpışma durumunda direksiyon tertibatına karşı sürücünün korunması konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu yasal düzenleme, direksiyon isteminin davranışı ve yüksek gerilimde çalışan elektrik güç aktarma organının yanı sıra belli kategorideki motorlu taşıtların, elektrik güç aktarma organının yüksek voltaj bileşenleri ve sistemleri için de geçerlidir.

ECE R-12 Çarpışma Durumunda Direksiyon Tertibatına Karşı Sürücünün Korunması Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Bu regülasyon çerçevesinde, çarpışma anında sürücünün direksiyon sistemine karşı korunması ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, aracı üreten firma veya yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Onay başvurusunda araç tipi, araç yapısı, boyutları, çizgileri ve kurucu maddeleri bakımından direksiyon kumandasının ayrıntılı bir açıklaması, direksiyon sisteminin araç şasisine ve gövdesine yapışmasının uygun ölçekte ve yeterince ayrıntılı çizimleri ve direksiyon kontrolü tipi yer almalıdır.

Yüksüz araç, belli bir hızda bir bariyere çarpışma testine tabi tutulduğu zaman, direksiyon kolonunun üstü ve şaftı, geriye doğru, yatay ve paralel hareket etmemelidir. Direksiyon kumandası, göreceli bir hızda serbest bırakılmış bir gövde bloğuna çarptığı zaman, direksiyon bloğu tarafından gövde bloğuna uygulanan kuvvet düzenlemede yer alanı değeri geçmemelidir. Direksiyon kontrolü, mutlaka düzenlemede açıklanan şekilde tasarlanmalı, üretilmeli ve monte edilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-12 çarpışma durumunda direksiyon tertibatına karşı sürücünün korunması konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-12 çarpışma durumunda direksiyon tertibatına karşı sürücünün korunması konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp