ECE R-119 Motorlu Araçların Köşe Lambalarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-119 Motorlu Araçların Köşe Lambalarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-119 regülasyonu, motorlu araçların köşe lambalarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu taşıtlarda kullanılan köşe lambalarının onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-119 Motorlu Araçların Köşe Lambalarının Onayı

Bu regülasyon, şu kategorideki araçların köşe lambaları için geçerlidir:

  • M kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • T kategorisi araçlar (tarım ve orman traktörleri)

Köşe lambaları, aracın döneceği köşede, aracın ön köşesine yakın bir yerde yer alan ve yolun ilave aydınlatmasını sağlamak için kullanılan lambalardır. Bu lambalar, yoğunluk seviyesi, ışık dağılım açıları, ışık kaynağı kategorisi ve ışık kaynağı modülü gibi optik sistemin özelliklerine bağlı olarak birbirinden farklı üretilmektedir. Filaman lambasının rengini veya herhangi bir filtrenin rengini değiştirmek, bir tür değişikliği anlamına gelmemektedir.

Bu regülasyon kapsamında bir köşe lambasının onaylanması için başvuru, üretici firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru sırasında, köşe lambasının tipinin tanımlanmasına izin vermek ve bu lambanın araca hangi geometrik pozisyonda monte edileceğini göstermek için ayrıntılı çizimlerin teknik servise sunulması gerekmektedir. Ayrıca filament lambalar öngörülmüşse 37 nolu regülasyona, LED ışık kaynakları gögörülmüşse 128 nolu regülasyona uygunluğu sağlanmalıdır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-119 Motorlu araçların köşe lambalarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-119 Motorlu araçların köşe lambalarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp