ECE R-116 İzinsiz Kullanıma Karşı Motorlu Araçların Korunması ile İlgili Teknik Talimatların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-116 İzinsiz Kullanıma Karşı Motorlu Araçların Korunması ile İlgili Teknik Talimatların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-116 regülasyonu, izinsiz kullanıma karşı motorlu araçların korunması ile ilgili teknik talimatların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu taşıtların izinsiz kullanıma karşı korunmasına ilişkin tek tip teknik hükümler içermektedir.

ECE R-116 İzinsiz Kullanıma Karşı Motorlu Araçların Korunması ile İlgili Teknik Talimatların Onayı

Söz konusu regülasyon şunları için geçerlidir:

  • İzinsiz kullanımı önlemek için cihazları ile ilgili olarak M1 ve N1 kategorilerdeki araçların onayı
  • M1 ve N1 kategorisinde bulunan ve maksimum kütlesi en fazla 2 ton olan araçlara kalıcı olarak takılması amaçlanan araç alarm sistemlerinin onaylanması
  • Alarm sistemlerine ilişkin olarak, M1 ve N1 kategorisindeki araçların maksimum kütlesi 2 tondan fazla olmayanların onaylanması
  • İmmobilizatörlerin ve M1 ve N1 kategorisindeki ve maksimum 2 tondan fazla olmayan araçların immobilizatörler ile ilgili olarak onaylanması

Bu teknik düzenlemenin geçerli olduğu araç kategorileri şunlardır:

  • M1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında en fazla sekiz kişilik oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • N1 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 3.5 tonu aşmayan araçlar)

Bu regülasyon kapsamında bir araç veya bileşen tipinin onaylanması için başvuru üretici firma veya onun yetkili tarafından yapılır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-116 İzinsiz kullanıma karşı motorlu araçların korunması ile ilgili teknik talimatların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-116 İzinsiz kullanıma karşı motorlu araçların korunması ile ilgili teknik talimatların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp