ECE R-111 Devrilme Kararlılığı Konusunda N ve O Kategorisi Tankerlerin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-111 Devrilme Kararlılığı Konusunda N ve O Kategorisi Tankerlerin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-111 regülasyonu, devrilme kararlılığı konusunda N ve O kategorisi tankerlerin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, stabilite istikrarı açısından, N ve O kategorisindeki tank taşıtlarının onaylanmasına ilişkin tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-111 Devrilme Kararlılığı Konusunda N ve O Kategorisi Tankerlerin Onayı

Bu regülasyon hükümleri, Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması (ADR) ile ilgili Avrupa Anlaşması’nda tanımlandığı şekilde tehlikeli maddelerin taşınması için amaçlanan şu kategorilerdeki tank taşıtlarının devrilme stabilitesi için geçerlidir:

  • N2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşmayan araçlar)
  • N3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yük taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 12 tonu aşan araçlar
  • O3 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 10 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)
  • O4 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 10 tonun üzerinde olan motorsuz araçlar)

Devrilme kararlılığı konusunda N ve O kategorisi tankerlerin onaylanma başvurusu, üretici firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, regülasyon gerekliliklerini taşıyan tüm bilgi, çizim ve şemalar, test ve onay işlemlerini yapacak teknik servise teslim edilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-111 Devrilme kararlılığı konusunda N ve O kategorisi tankerlerin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-111 Devrilme kararlılığı konusunda N ve O kategorisi tankerlerin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp