ECE R-11 Kapı Tutma Elemanlarının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-11 Kapı Tutma Elemanlarının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-11 regülasyonu, motorlu araçlardaki kapı tutma elemanlarının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Söz konusu düzenleme belli kategorilerdeki araçlar için, menteşeler, kapıdaki diğer destekleme araçları ve kapı tutma bileşenleri gibi, yolcuların giriş ve çıkışlarında kullandıkları veya yolcular için risk teşkil edebilecek ekipmanı kapsamaktadır. Buradaki kapılar ifadesi, katlanır kapılar, sarma kapılar ve motorlu taşıtlara kolayca takılmak üzere tasarlanmış menteşeli veya sürgülü kapılar anlamına gelmektedir.

ECE R-11 Kapı Tutma Elemanlarının Onayı

Kapı mandalları ve kapı tutma bileşenleri ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, aracı üreten firma veya temsilcisi tarafından yapılır. Onay başvurusu sırasında kapıların, mandalların ve kapı tutma bileşenlerinin uygun ölçekte ve yeteri kadar ayrıntılı çizimleri ve bunların teknik açıklamaları sunulmalıdır.

Söz konusu düzenlemede yer alan kurallar, katlanır kapılar, roll-up kapılar, ayrılabilir kapılar ve acil durum çıkışı sağlamak için tasarlanmış kapılar dahil tüm yan ve arka kapılar ve kapı bileşenleri için geçerlidir. Her menteşeli kapı sistemi, en az bir adet birincil kapı kilit sistemi ile donatılmalıdır. Menteşeli kapılar, kayar yan kapılar ve kapı kilitlerine uygulanacak maksimum güçler ve mukavemet değerleri bu regülasyonda yer almaktadır. Ayrıca bunlara uygulanacak test yöntemleri de açıklanmıştır.

Bu yasal düzenlemede açıklanan onay işaretini taşıyan her araçta, kapı mandalları ve kapı tutma bileşenlerinin özelliklerini ve takılma şeklini değiştirebilecek özellikler, onaylanan araç tipine uygun olmak zorundadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-11 Kapı tutma elemanlarının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-11 Kapı tutma elemanlarının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp