ECE R-109 Ticari Taşıtlar ve Römorkları İçin Kaplanmış Havalı (Pnömatik) Lastiklerin İmalatının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-109 Ticari Taşıtlar ve Römorkları İçin Kaplanmış Havalı (Pnömatik) Lastiklerin İmalatının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-109 regülasyonu, ticari taşıtlar ve römorkları için kaplanmış havalı (pnömatik) lastiklerin imalatının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, ticari araçlar ve römorkları için yeniden kazanılmış pnömatik lastiklerin üretiminin onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-109 Ticari Taşıtlar ve Römorkları İçin Kaplanmış Havalı (Pnömatik) Lastiklerin İmalatının Onayı

Bu regülasyon hükümleri, şu kategorilerdeki araç türleri için tasarlanan kaplanmış pnömatik lastiklerin üretimini kapsamaktadır:

  • M2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tonu geçmeyen araçlar)
  • M3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tondan fazla olan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O3 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 10 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)
  • O4 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 10 tonun üzerinde olan motorsuz araçlar)

Ancak bu regülasyon şu lastikleri kapsamamaktadır: hızı saatte 80 km’nin altında olan tekrar kaplanmış lastikler, orijinal olarak hız sembolleri ve yük endeksleri olmadan üretilen lastikler ve orijinal olarak tip onayı olmadan ve “E” veya “e” işareti olmadan üretilen lastikler.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-109 Ticari taşıtlar ve römorkları için kaplanmış havalı (pnömatik) lastiklerin imalatının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-109 Ticari taşıtlar ve römorkları için kaplanmış havalı (pnömatik) lastiklerin imalatının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp