ECE R-108 Motorlu Araçlar ve Römorkları İçin Kaplanmış Havalı (Pnömatik) Lastiklerin İmalatının Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-108 Motorlu Araçlar ve Römorkları İçin Kaplanmış Havalı (Pnömatik) Lastiklerin İmalatının Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-108 regülasyonu, motorlu araçlar ve römorkları için kaplanmış havalı (pnömatik) lastiklerin imalatının onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, motorlu araçlar ve ticari makinalar için geri kazanılmış pnömatik lastiklerin üretiminin onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir.

ECE R-108 Motorlu Araçlar ve Römorkları İçin Kaplanmış Havalı (Pnömatik) Lastiklerin İmalatının Onayı

Bu regülasyon hükümleri, özel (binek) otomobillere ve yollarda kullanılan römorklara takılmak üzere kaplanmış lastiklerin üretimi için geçerlidir. Bununla birlikte, şu lastikler için geçerli değildir: ticari araçlar ve römorkları için kaplanmış lastikler, hızı saatte 120 km’nin altında veya 240 km’nin üzerinde olan tekrar kaplanmış lastikler, bisiklet ve motosikletler için üretilen lastikler, orijinal olarak hız sembolleri ve yük endeksleri olmadan üretilen lastikler, orijinal olarak tip onayı olmadan ve “E” veya “e” işareti olmadan üretilen lastikler, 1939 yılından önce üretilen otomobillerin ekipmanları için tasarlanmış lastikler, sadece rekabet veya yol dışı kullanım için tasarlanmış lastikler ve “T” tipi geçici kullanım parçaları olarak tasarlanan lastikler.

Bu araçların onaylanma başvurusu, üretici firma veya onun yetkili temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, yeniden kaplanacak lastikler ile ilgili olarak, lastik ebatlarının aralığı, lastiklerin yapısı (köşegen veya yanlı kat veya radyal), lastik kullanım kategorileri (normal veya kar lastikleri), tekrar kaplanacak lastiklerin azami hız sembolü, azami yük endeksi ve lastik yelpazesinin uyduğu bir uluslararası lastik standardı, teknik servise verilmelidir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-108 Motorlu araçlar ve römorkları için kaplanmış havalı (pnömatik) lastiklerin imalatının onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-108 Motorlu araçlar ve römorkları için kaplanmış havalı (pnömatik) lastiklerin imalatının onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp