ECE R-105 Tehlikeli Maddelerin Taşınması İçin Tasarlanan Taşıtların Özel Yapısal Nitelikleri Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-105 Tehlikeli Maddelerin Taşınması İçin Tasarlanan Taşıtların Özel Yapısal Nitelikleri Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-105 regülasyonu, tehlikeli maddelerin taşınması için tasarlanan taşıtların özel yapısal niteliklerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, özel yapı özelliklerine göre tehlikeli ürünlerin taşımacılığına ait araçların onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu teknik düzenleme hükümleri, şu kategorilerdeki araçlarda tehlikeli maddelerin taşınması için amaçlanan mallar ile ilgili Tehlikeli Malların Karayoluyla Taşınması (ADR) ile ilgili Avrupa Anlaşması’na tabi römorkların inşaatı için geçerlidir:

ECE R-105 Tehlikeli Maddelerin Taşınması İçin Tasarlanan Taşıtların Özel Yapısal Nitelikleri Onayı

  • N kategorisindeki motorlu taşıtların (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O1 kategorisindeki araçların (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)

Özel yapım özellikleri ile ilgili olarak bir araç tipinin onaylanması için başvuru, aracı üreten firma veya onun, usulüne uygun olarak onaylanmış temsilcisi tarafından yapılır. Başvuru ile birlikte, araç tipinin yapısı, motor özellikleri (sıkıştırma ateşleme veya pozitif ateşleme gibi), boyutları, konfigürasyonu ve bileşen malzemeleri bakımından aracın tanımı, çizimleri ve aracın maksimum teknik kütlesi, test ve onay işlemlerini yapacak olan teknik servise teslim edilmek zorundadır.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-105 Tehlikeli maddelerin taşınması için tasarlanan taşıtların özel yapısal nitelikleri onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-105 Tehlikeli maddelerin taşınması için tasarlanan taşıtların özel yapısal nitelikleri onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp