ECE R-104 Ağır ve Uzun Araçlarda Geri Yansıtıcı İşaretlerinin Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-104 Ağır ve Uzun Araçlarda Geri Yansıtıcı İşaretlerinin Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-104 regülasyonu, ağır ve uzun araçlarda geri yansıtıcı işaretlerinin onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Bu teknik düzenleme, M, N ve O kategorilerindeki araçlar için retro-reflektif markalarının onaylanması ile ilgili tek tip hükümler içermektedir. Bu teknik düzenleme, şu kategorilerdeki araçlar için yansıtıcı işaretlere uygulanır:

ECE R-104 Ağır ve Uzun Araçlarda Geri Yansıtıcı İşaretlerinin Onayı

  • M2 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tonu geçmeyen araçlar)
  • M3 kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu, sürücü dışında sekizden fazla oturma yeri olan ve yolcu taşıma amaçlı kullanılan ve azami kütlesi 5 tondan fazla olan araçlar)
  • N kategorisi araçlar (en az dört tekerlekli, motorlu ve yük taşıma amaçlı kullanılan araçlar)
  • O2 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 0.75 tonu geçen ancak 3.5 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)
  • O3 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 3.5 tonu geçen ancak 10 tonu geçmeyen motorsuz araçlar)
  • O4 kategorisi araçlar (bir motorlu araç tarafından çekilen ve yük taşıma amaçlı kullanılan, dörtten az tekerleği bulunan ve azami ağırlığı 10 tonun üzerinde olan motorsuz araçlar)

Retro-reflektif veya retro-yansıma, ışık akısının, geldiği yöne yakın yönlerde döndürüldüğü yansıma anlamına gelmektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-104 Ağır ve uzun araçlarda geri yansıtıcı işaretlerinin onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-104 Ağır ve uzun araçlarda geri yansıtıcı işaretlerinin onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp