ECE R-10 Elektromanyetik Uyumluluk Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı
Otomotiv Testleri

ECE R-10 Elektromanyetik Uyumluluk Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Avrupa Ekonomik Komisyonu (ECE) tarafından yayınlanan ECE R-10 regülasyonu, elektromanyetik uyumluluk konusunda motorlu taşıtların onayına yönelik esasları düzenlemektedir. Otomotiv sektöründe orijinal ekipman üreten firmalar, bu ürünlerin elektrikli ve elektronik bileşenlerinin, yasal gerekliliklerini yerine getirmek bakımından, EMC kapsamında emisyonlar ve bağışıklık gibi elektromanyetik testlerini yaptırmak zorundadır. Avrupa Birliği ülkelerinde, motorlu taşıtlar ve römorklar için çerçeve direktifleri yayınlanmıştır. Bu direktiflere göre, üretilen araçlar ve bileşenler, ECE R-10 gerekliliklerine uygun olmalıdır.

ECE R-10 Elektromanyetik Uyumluluk Konusunda Motorlu Taşıtların Onayı

Ancak, piyasa koşullarına ve bu ürünlerin işlevselliğine bağlı olarak farklı onay prosedürleri gerekebilir. Ayrıca üretici firmaların onay süreci ile ilgili özel gereksinimleri de olabilir ve farklı testler yapılması gerekebilir. Araç üreten bir firma ya da elektrikli ve elektronik ekipman üreten bir firma, ürünleri için Avrupa Birliği direktiflerine ve ECE düzenlemelerine uymak zorundadır. ECE regülasyonları için e-Mark etiketi, bir uygunluk kanıtıdır. Gerekli testleri geçen ve bu belgeyi almaya hak kazanan firmalar Avrupa pazarına girebilirler.

Gelişmiş laboratuvarlarda ürünlerin EMC (elektromanyetik uyumluluk) testleri yapılmakta ve uygun görüldüğü takdirde uygunluk onayı verilmektedir. Gerektiğinde ürün türüne göre test sayısını azaltmak için önce kötü durum testleri uygulanmaktadır. ECE R-10 regülasyonu kapsamında elektrikli ve elektronik parçalar için tip onayı başvurusuna gerek olup olmadığı için de tarafsız ve bağımsız, üçüncü taraf bir kuruluşa başvurmak gerekmektedir.

EUROLAB, otomotiv testleri kapsamında ECE R-10 Elektromanyetik uyumluluk konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Otomotiv testleri kapsamında verilen ECE R-10 Elektromanyetik uyumluluk konusunda motorlu taşıtların onayı hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka endüstriyel test hizmetleri de vermektedir.

Başvuru Yap
Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp