Sensitizasyon Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Sensitizasyon Testleri

Sensitizasyon, ya da hassaslaştırma testleri, bir in vivo analiz türüdür. Bu testler ile test edilen bir malzemenin, tekrarlanan veya uzun süreli maruz kalmaya karşı alerjik veya hassaslaştırıcı kapasitesi değerlendirilmektir.

Sensitizasyon Testleri

Sensitizasyon, alerjen etkisi olan bir maddeye maruz kalmanın ardından karmaşık hücresel ve immünolojik sistemlerin hareketlenmesinden kaynaklanan bir alerjik tepkidir. Genelde tek veya çoklu pozlamalardan sonra sensitizasyon (hassaslık) oluşabilir. Sensitizasyon (hassaslaştırma), reaksiyonların geciktirildiği, lokalize olmadığı ve dozdan bağımsız olması ile karakterize edilmektedir.

Cilt hassasiyeti yaygın bir mesleki ve çevresel sağlık problemidir. Bugüne kadar yüzlerce kimyasal madde, cilt hassaslaştırıcı olarak belirlenmiştir ve alerjik tepkiler, insan vücudu bağışıklık sisteminde en sık görülen rahatsızlık şeklidir.

Cilt hassasiyeti, insan vücudunda çeşitli hücreler ve moleküller arasında koordineli ve sıkıca düzenlenmiş etkileşimler gerektiren karmaşık bir işlemdir. Bu biyolojik karmaşıklık seviyesini in vitro olarak çoğaltmak kolay değildir. Bu nedenle hayvansal olmayan yöntemler geliştirilmeye başlanmıştır. Son zamanlarda hayvan testlerinin yerine alternatif in vitro yöntemlere olan talep artmaktadır.

Kısaca cilt hassasiyeti, kimyasal bir alerjen maddeye karşı duyarlılığın arttığı bir bağışıklık sistemi problemidir. Doz yanıtları, eşikler ve cilt hassasiyeti gibi sorunları ele alırken, genel olarak önce cilt hassasiyetinin kazanılması ile sonuçlanan immünobiyolojik işlemlerin göz önüne alınması gerekmektedir. Hassas kişiler, topikal olarak indükleyici kimyasal alerjene maruz kaldıkları zaman cilt hassasiyeti uyarılmış olmaktadır. Bu kimyasal alerjen, gerekli büyüklük ve nitelikte olursa, vücudun bağışıklık sistemi tepki vermektedir.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında sensitizasyon test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen sensitizasyon test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp