Renk Stabilitesi Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Renk Stabilitesi Testleri

Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından ASTM C1501-19 standardı geliştirilmiştir. Bu standart, laboratuvar hızlandırmalı havalandırma prosedürleri ile belirlenen bina inşaat sızdırmazlık malzemelerinin renk stabilitesi için standart bir test yöntemini açıklamaktadır.

Renk Stabilitesi Testleri

Bu test yöntemi ile, güneş ışığı, nem ve ısının etkileri dahil olmak üzere, ana pigmentlerin yanı sıra sızdırmazlık maddelerinde renk değişimlerini harekete geçirmek amaçlanmaktadır. Bu test yönteminde atmosferik kirlilik, biyolojik saldırı ve tuzlu suya maruz kalma gibi dış ortam hava koşullarına maruz kalan bir sızdırmazlık maddesinin renk değişimi simüle edilmektedir.

Gelişmiş laboratuvar ortamlarında, laboratuvar ışık kaynaklarını kullanan cihazlarda bu maruziyet yaratılmakta ve yapay test koşulları altında test edilen sızdırmazlık maddesindeki özellik değişiklikleri ve hata modları takip edilmektedir. Bu şekilde hızlandırılmış maruz kalma testlerinden elde edilen verilerin kullanılması ve yorumlanması için Practice G151-19 standardı kullanılmaktadır. Bu standart, laboratuvar ışık kaynakları kullanan hızlandırılmış test cihazlarında metalik olmayan malzemelerin açığa çıkması için standart uygulamayı açıklamaktadır.

Laboratuvar ışık kaynaklarını kullanan cihazlarda pozlamalar yapılarak, hızlandırılmış test koşullarının, test edilen malzemeler için nihai kullanım ortamları ile ilgili özellik değişikliklerini tam olarak vermesi hedeflenmektedir. Hızlandırılmış maruz kalma testlerinden elde edilen sonuçlar yorumlanırken, hem hızlandırılmış testlerde hem de dış ortam maruziyetlerinde değişkenliğin etkileri bir arada dikkate alınmaktadır. Çünkü hiçbir laboratuvar maruz kalma testi, dış ortamlarda fiili kullanım koşullarının toplam simülasyonunu yansıtamaz.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında renk stabilitesi test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen renk stabilitesi test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp