Radyo Opasite (Opacity Ratio) testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Radyo Opasite (Opacity Ratio) testleri

Opaklık (opasite), doğrudan kontrast oranı formülü ile ölçülmektedir. Bir boya veya kaplama numunesi ölçümleri, hem gerçek bir siyah hem de gerçek bir beyaz numune arka planında parlaklık değer sistemine göre yapılmaktadır. Bu formüle göre hesaplanan yüzde değeri kontrast oranıdır ve ürünün opaklığının sayısal bir değeridir.

Radyo Opasite (Opacity Ratio) testleri

Kontrast rasyosu ve opaklık, hem boya filmleri hem de toz boyalar dahil olmak üzere çeşitli endüstri uygulamalarında çok önemli bir rol oynamaktadır. Rasyo opasite, gizleme gücü olarak da adlandırılmaktadır ve rasyo opasite ölçümleri, Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından, üretim kontrolü ve satın alma spesifikasyonları için parametre olarak standart hale getirilmiştir.

Rasyo opasite değeri, yani gizleme gücü arttıkça, yeterli gizleme elde etmek için birim alan başına daha az kaplama gerekmektedir. Bu yüzden rasyo opasite değeri, kaplama maliyetleri ve kaplama değerinin karşılaştırılması açısından önemlidir olmaktadır.

Kontrast oranı ve film kalınlığı, hem boyalarda hem de kaplamalarda gizlenme gücü ve opaklığın belirlenmesinde çok önemlidir. Hem görsel hem de malzeme değerlendirme içeren bu spesifik değişkenleri hesaplamak için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bunlar arasında ASTM görsel değerlendirme test yöntemi, boyaların ve kaplamanın gizlenme gücünü belirlemek için oldukça pratik ve maliyetsiz bir yöntemdir. Buna karşılık insan algısı oldukça özneldir ve her zaman kontrast oranı doğru belirlenemez. Bu nedenle spektrofotometrik enstrümantasyon kullanan bir test yöntemi olan D2805 standardı geliştirilmiştir.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında rasyo opasite (opacity ratio) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen rasyo opasite (opacity ratio) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp