Pulpa Kuafaj Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Pulpa Kuafaj Testleri

Dişin çürük ve zayıflamış kısımları tedavi edildikten sonra, kalan diş dokusunun durumuna ve diş sinirine yakınlığına bağlı olarak dişe kuafaj tedavisi uygulanmakadır. Bu tedavi sırasıda çürük temizlendikten sonra dişe özel bir dolgu maddesi yerleştirilmektedir.

Pulpa Kuafaj Testleri

Pulpa, dişin özüdür. Pulpa, dişin kök kısmında bulunan boşluklarda yer almaktadır ve dişe şekil verien, besleyen, duyusal ve koruyucu işlevlere sahip lan, bol damar ve sinir ağları ile sarılmış bir bağ dokusudur. Pulpa tanı testleri ile pulpanın kan akışı değerlendirilmektedir ve gerekli başka klinik testler ile birlikte kullanılmaktadır.

Klinik uygulamalarda pulpanın durumunun doğru tespit edilmiş olması büyük önem taşımaktadır. Pulpanın durumu belirlenirken, farklı teknikler kullanılmaktadır. Hangi tekniklerin kullanılacağı ve nasıl uygulanacağı önemli bir noktadır. Bir kısım pulpa kuafaj testlerinde, operatif işlemlerden önce pulpanın durumu hakkında fikir elde edilmektedir ve ağrı kaynağının bulunmasında önemli bulunmakatadır. Bir kısım pulpa kuafaj testleri ise derin dolguların bulunduğu dişlerin incelenmesinde ve anestezi kontrolünde kullanılmaktadır.

Pulpa kuafaj testleri genel olarak iki gruba ayrılmaktadır. Hassasiyet testleri ve canlılık testleri. Hassasiyet testleri ile pulpanın durumu değerlendirilmektedir. Pulpa canlılık testlerinde ise pulpanın kan akımı değerlendirilmektedir.

Pulpa kuafaj testlerinde en büyük tanı güçlüklerinden biri, kağıt hamuru durumunun doğru değerlendirilmesidir. Çeşitli kağıt hamuru test yaklaşımları mevcuttur ve farklı klinik durumlarda geçerlilikleri veya uygunlukları konusunda çoğu zaman bir karışıklık olmaktadır.

Diş hekimliğinde, teşhis, sorgulama, inceleme ve testlerden elde edilen verilerin, sapmalarını tanımlamak için bu süreçler birleştirilmektedir.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında pulpa kuafaj test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen pulpa kuafaj test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp