Patlama Gücü (Burst) Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Patlama Gücü (Burst) Testleri

Patlama gücü (burst) testleri ya da patlama dayanımı testleri, genel olarak ambalaj malzemelerinde yaygın olarak kullanılan her türlü karton ve tek katmanlı ve çok katmanlı oluklu mukavvaları test etmek için yapılmaktadır. Bu test yöntemleri aynı zamanda ipek, pamuk ve kağıt ambalaj malzemeleri için de kullanılmaktadır.

Patlama Gücü (Burst) Testleri

Tıbbi paketlerin test edilmesinin amacı iki yönlüdür. Öncelikle kapalı bir paketin bütünlüğünü sağlamak için patlama dayanım testleri yapılmaktadır. İkincisi ise ambalajın kapalı alanlarındaki zayıflıkların, sterilizasyon, normal kullanım, nakliye ve depolama sırasında sızıntılara izin vermediğini belirlemek için bu testler yapılmaktadır.

Patlama gücü (burst) testi, bir paketin tıbbi bir cihaz etrafında steril bir bariyer sağlama ve muhafaza etme kabiliyetini ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından tasarlanan şu standart esas alınmaktadır: TS EN ISO 11607-1 Nihai olarak steril edilmiş tıbbi cihazlar için ambalajlama - Bölüm 1: Malzemeler, steril bariyer sistemleri ve ambalajlama sistemleri için kurallar.

Sterilize tıbbi cihazlar için, bir ambalajın tasarımını doğru bir şekilde doğrulamak ve şartnamelere uygunluğunu belgelemek açısından hem sızdırmazlık testi hem de ambalaj bütünlüğü testine ihtiyaç duyulmaktadır.

Sızdırmazlık dayanım testleri ile, sızdırmazlığın mekanik dayanımı değerlendirilmekte ve ambalaj ömrü boyunca ambalaj bütünlüğünü korumak için uygun malzeme seçilmesini sağlamaktadır. ISO 11607 standardı, iki çeşit sızdırmazlık dayanımı testine yöneliktir: çekme dayanımı testi ve patlama veya sürünme testi.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında patlama gücü (burst) test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen patlama gücü (burst) test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp