Paket / Ambalaj Performans Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Paket / Ambalaj Performans Testleri

Bir gönderinin hasar görmesinin nedeni, ancak göndericinin ürünü yeterince paketlememesi yüzünden veya taşıyıcının dikkat eksikliği ve kusurları yüzünden olabilir.

Paket / Ambalaj Performans Testleri

Amerikan Test ve Malzeme Kurumu (ASTM) tarafından, geliştirilen ASTM D4169-16 standardı, nakliye konteynırları ve sistemlerinin performans testi için standart bir uygulamayı tanımlamaktadır. Bu standart, performans konusunda yeterli veya aşırı olanı belirlemek için iyi bir yöntem geliştirmiştir. Bu standart sayesinde ambalaj tasarımcıları, herhangi bir taşıma sistemi tarafından taşındığı ve dağıtıldığı zaman, yeni veya yeniden tasarlanan paketlerin performansını daha hızlı ve kesin bir şekilde öngörmüş olmaktadır.

Sevkiyat konteynırlarının dağıtım ortamında karşılaştıkları tehlike unsurları, ASTM D4169-16 standardı esasları doğrultusunda test planına tabi tutulmakta ve laboratuvarda değerlendirilmesi için bir temel oluşturmaktadır.

Bütün olası tehlikeler, bu standart doğrultusunda simüle edilmekte ve belli bir dağıtım şekline özgü bir dizi test, açılmamış ambalajlar üzerinde sırayla yapılmaktadır. Daha sora paket açılmakta ve paketin performansı ile ilgili bir tespit yapılmaktadır. Bu çalışmada standart kriterlerine göre, hem içindekilerin hem de paketin kendisinin kabul edilebilir bir durumda olduğu tespit edilmektedir. Bu çerçevede ambalajın ısıl performansı, çevresel koşullara dayanımı, ürün kalitesi ve güvenilirliği, bozunma durumları ve ürün raf ömrü belirlenmektedir.

Paket ve ambalaj performans testleri, paket içindeki ürünün istenen özelliklerini tespit etmek ve kullanılan spesifik malzemeleri dikkate almadan bu gereklilikleri yeterli düzeyde karşılayıp karşılamadığını belirlemek için yapılmaktadır. Bu konuda üretici firmalar hem maliyet etkin hem de güvenli bir ürün üretmek için ilgili standartlara ve yasal düzenlemelere uymaktadır.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında paket / ambalaj performans test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen paket / ambalaj performans test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp