Medikal Maske Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Medikal Maske Testleri

Tıbbi maske takmak, etkilenen bölgelerde bazı virüs, bakteri ve solunum yolu hastalıklarının yayılmasını sınırlamak bakımından önemli tedbirlerden biridir. Ancak, yeterli düzeyde koruma sağlamak için tek başına bir maske kullanılması yeterli değildir ve ilgili diğer önlemler ile birlikte alınmalıdır. Özellikle pandemi dönemlerinde N95 maskesinin (solunum cihazı) ve medikal maskenin (tıbbi yüz maskesi dahil) önemi artmaktadır.

Medikal Maske Testleri

Esasen ticari olarak temin edilen maskeler için performans kriterleri göstergeleri belirsizdir ya da bazı maskeler bakterilerin herhangi bir geçirgenlik etkinliğini tanımlamamaktadır. Bir kısmı ise etiketlerde abartılı iddialar taşımaktadır.

Medikal yani tıbbi kullanım için tasarlanan maskeler içinse, N95 maskelerinin performansı, partiküller için filtrasyon verimliliği standardına uygun olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte, bu maskelerin klinik ortamlarda biyolojik olarak gerekli performans seviyesine sahip olup olmadıkları hala test edilmektedir.

N95 maskeleri için, takma sırasında maskenin etrafındaki çevresel alandan sızıntı oranı çok önemlidir. Bunu tespit etmek için özel cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihazların bir kısmı, bir lazer ışını saçılma yöntemi ile partikül konsantrasyonunu, yani maskenin içindeki ve dışındaki partikül sayısının oranını ölçmektedir.

Bu cihazlar örneğin en küçük 0.5 μm boyutlu partikülleri ölçmektedir. Bir başka cihaz, bir dakika boyunca yaklaşık 0.08 μm boyutunda kaçak oranını ölçmektedir. Bu ölçümler bir maske ve yüz arasındaki temas uygunluğunu değerlendirmektedir.

Medikal maskeler için aynı zamanda bakteriyel filtrasyon verimliliği ve diferansiyel basınç testleri de yapılmaktadır. Test edilen numuneler, dokunmamış medikal maskeler, standart cerrahi maskeler, standart kulak halkalı yüz maskeleri, gazlı bez maskeleri, delikli maskeler ve kağıt maskelerdir.

Kısaca havadan bulaşan enfeksiyonların önlenmesi açısından maske kullanımı mutlaka gerekmektedir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri kapsamında, medikal maske test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp