Kür Derinliği Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Kür Derinliği Testleri

Işıkla sertleşen kompozit reçineler, günümüzde diş hekimliği alanında, estetik özelliklerinden dolayı çok önemli bir malzeme olarak kabul edilmektedir. Ancak bu malzeme ile klinik ve estetik başarının elde edilmesinde, kürleme tekniği dahil olmak üzere birçok yönün dikkate alınması gerekmektedir.

Kür Derinliği Testleri

Kompozit reçinelerin kürleme işleminde çeşitli aşamalar söz konusudur. Uygulanan kürleme tekniği, kompozitin sertleşmesini etkilemektedir. Kompozit reçinelerin eksik kürlenmesi, mekanik özelliklerinde ve biyouyumlulukta azalmaya, kalıntı monomerlerin içeriğinin artmasına ve estetik bozulma yüzünden yüzey performansının düşmesine ve yüzeyde lekelenmelere neden olmaktadır. Bu sorunların üstesinden gelmek amacı ile farklı kürleme teknikleri önerilmiştir.

Bu tekniklerin hepsi de düşük ışık şiddetinde ve gecikme süresinde ışıkla kürleşmenin başlatılmasını içermektedir. Bu şekilde monomerlerde düşük bir dönüşüm oranı elde edilmekte ve malzeme akışı, büzülmeden düşük iç gerilme sağlamaktadır. Bu tekniklerin son aşamasında, yüksek ışık yoğunluğunda kür tamamlanmaktadır ve tatmin edici düzeyde fiziksel ve mekanik özellikler elde edilmektedir.

Bu bakımdan bu malzemelerde kür derinliğinin ölçümlenmesi önemli olmaktadır. Mikro sertliğin ölçümü, bir malzemenin mekanik, fiziksel ve biyolojik özelliklerinin bir göstergesi olmaktadır. Kür derinliği testi, sertleşmenin derecesini gösteren dolaylı bir yöntemdir. Bu testler yapılırken ışık yayan diyot ışıklandırma üniteleri kullanılmaktadır ve bu üniteler ile en yüksek mikro sertlik değerleri elde edilmektedir. Ayrıca hem derinlik hem de mikro sertlik özellikleri bakımından ışık yayan diyot ışıklandırma üniteleri, halojen ünitelere göre daha başarılı bulunmaktadır.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında kür derinliği test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen kür derinliği test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp