Koruyucu Tulum Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Koruyucu Tulum Testleri

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından koruyucu giyecekler kapsamında katı parçacılara karşı kullanılan koruyucu giyecekler (tulumlar) için ISO 13982 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıklarla yayınlanmıştır:

Koruyucu Tulum Testleri

  • TS EN ISO 13982-1 Katı parçacılara karşı kullanılan koruyucu giyecekler - Bölüm 1: Hava ile yayılan katı parçacıklı kimyasal maddelere karşı vücudun tamamına koruma sağlayan kimyasal koruyucu giyecekleri için performans kuralları (tip 5 giyecekler)
  • TS EN ISO 13982-2 Katı parçacılara karşı kullanılan koruyucu giyecekler - Bölüm 2: Küçük parçacık aerosollerinin giyecek takımlarında içeriye doğru sızıntısının tayini için deney metodu

ISO 13982-1 standardı, havada taşınan katı parçacıkların (tip 5) nüfuz etmesine karşı dirençli kimyasal koruyucu giyecekler için minimum gereksinimleri açıklamaktadır. Bu giyecekler, tam vücudu koruyan kıyafetlerdir, yani tek parça tulumlar veya iki parçalı takımlar gibi gövde, kollar ve bacakları kaput veya vizörlü, ayak korumalı veya ayak korumasız olarak kapatmaktadır.

Başlıklar, eldivenler, botlar, siperlikler veya solunum koruyucu ekipmanlar gibi bileşen parçaları için gereksinimler diğer Avrupa standartlarında ve uluslararası standartlarda yer almaktadır.

ISO 13982-1 standardı, sadece havadan taşınan katı parçacıklar için geçerlidir. Katı kimyasalların yarattığı diğer tehlikeler için geçerli değildir. Örneğin kimyasal tozların sürtünme veya esneme yoluyla mzlemelerden geçmesi, ayrı standartların kapsamına girmektedir.

Bu arada bu tür koruyucu giyecekler için dikkate alınan diğer standartlar şunlardır:

  • EN 1073-2 Radyoaktif bulaşmaya karşı koruyucu giysi
  • EN 13034 Sıvı kimyasal maddelere karşı koruyucu giyecekler
  • EN 1149-5 Koruyucu giyecekler elektrostatik özellikler
  • EN 14126 Koruyucu giyecekler patojen organizmalara karşı
  • EN 14605 Koruyucu giyecekler sıvı kimyasal maddelere karşı

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, koruyucu tulum test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp