Koruyucu Önlük Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Koruyucu Önlük Testleri

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından koruyucu giyecekler kapsamında koruyucu önlükler, pantolonlar ve yelekler için ISO 13998 standardı geliştirilmiştir. Bu standart ülkemizde de Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 13998 Koruyucu giyecekler - Çakılarla kesmeye ve delmeye karşı koruyucu önlükler, pantolonlar ve ceketler.

Koruyucu Önlük Testleri

Söz konusu standart, el bıçakları kullanan çalışanlar için üretilen koruyucu önlükler, pantolonlar ve yeleklere ve bir kaza yaşanması durumunda vücuda benzer şekilde koruma sağlayan diğer giyeceklere uygulanabilir özelliktedir. Bu standart, koruyucu önlük, pantolon ve yelek kullanan çalışanlar için üretici firma tarafından sağlanacak şu gereksinimleri belirtmektedir: tasarım, penetrasyon direnci, kesilme direnci, boyutlandırma, ergonomik özellikler, zararsızlık, su geçirgenliği, temizlik ve dezenfeksiyon, işaretleme ve bilgilendirme. Bunun yanı sıra koruma seviyeleri için bir sınıflandırma yapmakta ve uygun test yöntemleri açıklamaktadır.

Bıçaklara ve keskin kenarlı ekipmana karşı biraz koruma sağlayan koruyucu önlükler, pantolonlar ve yelekler, özellikle kesimhanelerde, et, balık ve kabuklu balık işleme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde, büyük ölçekli katring işletmelerinde, kısaca bıçakların çalışanların vücudu için tehlike taşıdığı işlerde kullanılmaktadır.

Bu standartta yer alan performans seviyesi 1, bir miktar kesilme koruması sağlayan önlükler, pantolonlar ve yelekleri kapsamaktadır. Bunlar sadece işin hafif olduğu ve vücuda doğru güçlü kesme hareketlerinin olmadığı durumları ifade etmektedir. Performans seviyesi 2 ise, kesim evlerinde, kemik kesme operasyonlarında ve bıçağın gövdeye doğru yönlendirilmediği kesme işlemlerinde kullanılan önlükler, pantolonlar ve yelekleri kapsamaktadır.

Söz konusu standardın eklerinde risk değerlendirmesi, bıçak profilleri, kişisel koruyucu ekipman performans seviyeleri, giysi türleri, önlük boyutlandırma ve uyuma yönelik kriterler yer almaktadır.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, koruyucu önlük test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp