Koruyucu Eldiven Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Koruyucu Eldiven Testleri

Kişisel koruyucu ekipman arasında önemli bir yer tutan koruyucu eldivenler konusunda çok sayıda Avrupa standardı ve uluslararası standart yayınlanmıştır. Genel olarak bu standartlar, çeşitli sektörlerde çalışan kişilerin ellerine zarar verebilecek makinalara ve donanıma karşı korumak için kullanılan eldivenlerin özelliklerini ve test yöntemlerini açıklamaktadır.

Koruyucu Eldiven Testleri

Bu standartlar, koruyucu eldiven üreten firmalar, test laboratuvarları, kullanıcılar, sağlık ve güvenlik yöneticileri, danışmanlar ve denetçiler, risk değerlendiricileri ve tedarikçi firmalar içindir.

Genel olarak bu standartlar, mekanik aşınma, bıçak kesimi, yırtılma, delinme ve darbe risklerine karşı koruma sağlayan eldivenler için sağlanacak gereksinimleri, test yöntemlerini ve işaretleme ve bilgilendirme kriterleri belirtmektedir.

Büyüklükleri ne olursa olsun, tüm işletmeler, çalışanları için yüksek düzeyde sağlık ve güvenlik sağlamak zorundadır. Çalışanları güvenli ve sağlıklı tutmak, tüm işletmelerin yükümlülüğüdür.

İşletmelerin çalışanları için güvenlik ekipmanlarını sağlaması yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle işletmeler faaliyetleri ile ilgili standartları ve yasal düzenlemeleri bilmek ve uygulamak zorundadır.

Ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından koruyucu eldivenlerle ile ilgili olarak yayınlanan birkaç standart, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla şunlardır:

  • TS EN 388 Mekanik risklere karşı koruyucu eldivenler
  • TS EN ISO 374 Tehlikeli kimyasallara ve mikro organizmalara karşı koruyucu eldivenler
  • TS EN 421 Koruyucu eldivenler - İyonlaştırıcı radyasyon ve radyoaktif bulaşmaya karşı
  • TS EN 407 Isıl risklere (ısı ve/veya ateş) karşı koruyucu eldivenler
  • TS EN 469 Koruyucu eldivenler - Genel özellikler ve deney metotları
  • TS EN 420 Koruyucu eldivenler - Genel özellikler ve deney yöntemleri
  • TS EN 659 Koruyucu eldivenler - İtfaiyeciler için
  • TS EN 1082 Koruyucu giyecekler - Bıçak kesiklerine ve batmalarına karşı koruyucu eldivenler ve kolluklar
  • TS EN 12477 Kaynakçılar için koruyucu eldivenler

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, koruyucu eldiven test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp