İrritasyon Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

İrritasyon Testleri

Biyouyumluluk testlerinden bir tanesi de irritasyon testidir. Bu test, insanlara temas edecek medikal bir cihaz veya ekipmanın ya da kimyasal maddenin tahriş edici özellikte olup olmadığını tespit etmek için yapılmaktadır. Tehlike sınıflandırma seviyesi bakımından tahriş, tanımlanmış bir kimyasal maddeye maruz kalmanın ardından cilt üzerinde bir hasar oluşması durumudur. İrritasyon testleri, kimyasal maddelerin ve karışımların düzenleyici sınıflandırması ve etiketlenmesi için faydalı olmaktadır. Bu testlerde cildin, tahriş oluşturabilen medikal cihaz veya ilaçların bir defalık, tekrarlanan veya sürekli maruz kalma tepkimeleri ölçülmektedir. Tahriş durumu, cilt üzerinde kızarıklık, şişkinlik veya iltihaplanma belirtileridir ve cilt dokusunun bir tepkisidir. Bu rahatsızlıklara yüksek ateş ve ağrı da eşlik edebilir.

İrritasyon Testleri

İrritasyon testleri yapılırken, Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen ISO 10993-10 ve ISO 10993-12 standartlarına uyulmaktadır. Bu standartlar ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıklarla yayınlanmıştır:

  • TS EN ISO 10993-10 Tıbbi cihazların biyolojik değerlendirilmesi - Bölüm 10: Tahriş ve gecikmiş tip aşırı duyarlılık deneyleri
  • TS EN ISO 10993-12 Tıbbi cihazların biyolojik değerlendirilmesi - Bölüm 12: Numune hazırlama ve referans malzemeler

Kısaca cilt tahrişi, bir kimyasal maddenin veya medikal bir cihazın uygulanmasından sonra cilt üzerinde geri dönüşümlü bir hasar oluşması anlamına gelmektedir. Vücudun belli bir bölgesine uygulanan kimyasalların veya formülasyonların tahrişe neden olma potansiyelini belirlemek için irritasyon testleri yapılmaktadır.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında irritasyon test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen irritasyon test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp