Cerrahi Maske Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Cerrahi Maske Testleri

Kişisel koruyucu ekipman üzerine konulacak CE işareti uygulamasında ürünler belli kategorilerde değerlendirlmektedir. Örneğin CE kategorisi I, kullanan kişiyi rahatsız etmeyen ve tahriş etme gibi küçük risklere karşı koruyan kişisel koruyucu ekipmanı içermektedir.

Cerrahi Maske Testleri

Bu ekipman, sadece risklerin minimum olduğu durumlar için uygundur. CE kategorisi II, kullanan kişiyi ara tehditlere karşı koruyan kişisel koruyucu ekipmanı içermektedir. Bunlar kişiye zarar veren risklerdir, ancak etkileri geri dönüşümlüdür. Bu ekipman, sadece risklerin sınırlı olduğu durumlar için uygundur.

CE kategorisi III ise, kullanan kişiyi potansiyel olarak ölümcül risklere karşı koruyan kişisel koruyucu ekipmanı içermektedir. Bunlar kalıcı yaralanmalara ve hatta ölümlere neden olabilecek risklerdir. Bu ekipman, çok spesifik kimyasal veya mekanik risklerin olduğu durumlar için uygundur. Bu nedenle faaliyet şekline uygun standartlara da bakılarak belli bir görev için doğru koruyucu ekipmanın seçilmesi gerekmektedir.

Cerrahi maskeler sağlık, güvenlik ve çevre ile ilgili tüm gereksinimleri karşılayan koruyucu ekipmandır ve üçüncü kategoride değerlendirilmektedir.

Havadaki partiküller ile bulaşan damlacık enfeksiyonunun önlenmesi için bir maske veya solunum cihazı kullanmak vazgeçilmezdir. Bir enfeksiyon riski taşıyan kişi, öksürmesi veya hapşırması sırasında yayılacak organizmaları içeren partikülleri, ortama yaymamak için bir maske kullanılırken, karşıdaki kişi de hava yoluyla bulaşan organizmalar veya damlacıklar ile kirlenmiş havayı solumamak ve bu havayı filtrelemek için maske kullanmaktadır.

Cerrahi maskelerin sıvı bariyer koruması sağlaması amaçlanmaktadır. Bu bakımdan öncelikle şu standartlarda yer alan kriterleri karşılamalıdır:

  • Amerikan Test ve Malzeme Kuruluşu (ASTM) tarafından yayınlanan ASTM F1862-07 Tıbbi yüz maskelerinin sentetik kanla penetrasyona direnci için standart test yöntemi
  • Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü (NISOH) tarafından geliştirilen 16 CFR Bölüm 1610 Tekstil ürünü giyecekler yanıcılık standardı

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, laboratuvar test hizmetleri kapsamında, cerrahi maske test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp