Biyosidal Ürün Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Biyosidal Ürün Testleri

Avrupa Birliği ülkelerinde yürürlükte olan 528/2012 sayılı biyosidal ürünler yönetmeliği, insanları, hayvanları, malzemeleri veya eşyaları, bakteriler ve diğer zararlı organizmalara karşı korumak için kullanılan biyosidal ürünlerin bileşiğinde yer alan aktif maddeler ve bu ürünlerin piyasaya sürülmesi ve kullanılması ile ilgili esasları düzenlemektedir. Bu yasal düzenleme, insan ve çevre için yüksek düzeyde koruma sağlamayı amaçlamaktadır.

Biyosidal Ürün Testleri

Bir biyosidal ürünün performansı, bileşiğinde yer alan aktif maddelerin gerçek etkinliği ile ilişkilidir. Bu nedenle tüm biyosidal ürünlerin içeriğinde bulunan aktif maddelerin önceden onaylanması gerekmektedir.

Söz konusu yasal düzenleme, ayrıca zorunlu veri paylaşım yükümlülükleri getirmekte ve alternatif test yöntemlerinin kullanımını teşvik ederek, hayvan testlerini azaltmayı hedeflemektedir.

Biyosidal ürünler esas olarak, insan ve hayvan sağlığına ve çevreye zararlı olan ve insan faaliyetlerine zarar veren istenmeyen organizmaları yok etmek ve çoğalmasını önlemek için kullanılmaktadır. Bu zararlı organizmalar, böcekler ve fareler gibi canlılar ve bakteri, virüs ve küf gibi mikroorganizmalardır.

Başlıca biyosidal ürünler şunlardır: böcek öldürücüler (bitki koruma amaçlı kullanılanlar hariç), böcek kovucular, dezenfektanlar, ahşap, plastik ve elyaf gibi malzemeler için koruyucu maddeler ve gemi gövdelerinin korunması için kullanılan kirlenme önleyici boyalar.

Biyosidal ürünler insanların günlük yaşamlarında önemli rol oynamaktadır. Örneğin sıtma ve humma gibi hastalıkların, gıda kaynaklı hastalıkların (salmonelloz, listeriosis) ve hastane kaynaklı enfeksiyonların önlenmesinde biyosidal ürünler etkilidir.

Biyosidal ürünler ayrıca, mikrobik, mantar veya böcek çürümelerine karşı plastik, boya, tekstil ve ahşap malzemeleri korumak için kullanılmaktadır.

Ancak bileşiğindeki özellikler nedeniyle biyosidal ürünler, insanlar, hayvanlar ve çevre için risk ouşturmaktadır. Yapılan yasal düzenlemeler ve yayınlanan standartlar bu riskleri en aza indirmek içindir.

Kuruluşumuz tarafından işletmelere, çeşitli laboratuvar hizmetleri çerçevesinde, biyosidal ürün test hizmetleri de verilmektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp