Biyomekanik Implant Yorulma Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Biyomekanik Implant Yorulma Testleri

Dental implantlar, zamana bağlı olarak metal yorgunluğunun neden olduğu kırılma gibi çok sık olmasa da mekanik arızalar yaşamaktadır. Gelişmiş laboratuvarlar tarafından implantın servis sırasındaki yorgunluk performansı belirlenmektedir. Bu noktada taramalı elektron mikroskobu kullanılarak yorulma arızaları belirlenmekte ve izlenmektedir. Implant yorulma arızası, implant tasarımı ve yüzey durumu ile birlikte, çok çeşitli servis koşulları ile de ilişkili bir durumdur.

Biyomekanik Implant Yorulma Testleri

Günümüzde dental implantların yorulma testleri, ISO 14801 standardı çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu standart belgelendirmeyi sağlamakta ancak sınırlı gereksinimleri nedeniyle tasarım amaçları için herhangi bir öngörüde bulunmamaktadır. Bu arada implant performansını daha gerçekçi koşullar altında değerlendirmek amacı ile rastgele spektrum yükleme prosedürü de uygulanmaktadır.

Uluslararası Standartlar Örgütü (ISO) tarafından geliştirilen söz konusu standart, ülkemizde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından şu başlıkla yayınlanmıştır: TS EN ISO 14801 Diş hekimliği - İmplantlar - Kemik içi diş implantları için dinamik yükleme deneyi.

Dental implantlar daha büyük ortopedik implant ailesinin bir alt grubudur. Diş tedavisinde implantlar, yapay diş uygulamasında kullanılan fonksiyonel yapılardır. Bu bakımdan kişinin bağışıklık sistemi tarafından yabancı cisim reaksiyonlarını en aza indirmeyi amaçlayan biyouyumlu olması esastır. Bu gereklilik, implantların imalatında kullanılan malzeme seçiminde sınırlayıcı niteliktedir. Günümüzde implant üretiminde metalik malzeme olarak yaygın şekilde saf titanyum ve alaşımları kullanılmaktadır. Titanyum ve alaşımları, çelik ile karşılaştırıldığında nispeten düşük sertliğe sahip olmaktadır (yerleştirildiği kemiklerin sertliğine daha yakın). Ancak burada önemli olan bu malzemelerin yorulma testlerinin yapılmış olmasıdır.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında biyomekanik implant yorulma test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen biyomekanik implant yorulma test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp