Bakteriyel Endotoksin Testleri
Medikal Test Laboratuvarı Hizmetleri

Bakteriyel Endotoksin Testleri

Bakteriyel endotoksin testleri, farmasötik ve biyomedikal sektörleri için temel güvenlik gereksinimlerinden biridir. Bakteriyel endotoksinler, insanların kan akışına belli bir konsantrasyonda girerse, bu durum, ateş ve septik şok gibi tehlikeli rahatsızlıklara neden olabilir ve çok şiddetli durumlarda ölümcül olabilir. Bu yüzden, damardan verilen (parenteral) ilaçlar ve enjekte edilebilir cihazlar dahil olmak üzere insan vücuduna giren herhangi bir farmasötik ürün, piyasaya sunulmadan önce endotoksinlerin varlığı açısından test edilmek zorundadır. Bu testler, Avrupa ve Amerika’da yayınlanan tıbbi ilaçların dozları, formülleri ve kullanımlarını içeren listelere ve Amerika Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından uygulanan yasal gerekliliklere uygun şekilde yapılmaktadır.

Bakteriyel Endotoksin Testleri

Bakteriyel endotoksinleri tespit etmek amacı ile uygulanan çok çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Geleneksel bir yaklaşım, ilk olarak 1900’li yılların başlarında uygulanan tavşan pirojen testidir. Ancak bu test yöntemi genel bir pirojen testidir ve sadece bakteriyel endotoksine özgü değildir. Daha sonra farmasötik ve biyoteknoloji ürünleri için daha hassas ve spesifik olan bakteriyel endotoksin testleri (BET) bu testlerin yerini almıştır.

Bakteriyel endotoksin testleri, gram negatif bakteriyel endotoksinleri tespit eden ve miktarını belirleyen in vitro bir analizdir. İnsanlarda kan damar sistemine, lenf sistemine veya beyin omurilik sıvısına doğrudan veya dolaylı teması olan tıbbi cihazlar için gerçekleştirilir. Enjekte edilebilir farmasötik ürünler de bakteriyel endotoksinler için test edilmektedir.

EUROLAB, medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında bakteriyel endotoksin test hizmetleri de vermektedir. Bu hizmetler sayesinde işletmeler daha etkin, yüksek performanslı ve kaliteli test hizmetleri almış olmakta ve müşterilerine, güvenli, hızlı ve kesintisiz hizmet vermektedir.

Medikal test laboratuvarı hizmetleri kapsamında verilen bakteriyel endotoksin test hizmetleri yanı sıra EUROLAB, başka medikal test laboratuvarı hizmetleri de vermektedir.

Copyright © 2019 EUROLAB, bir TÜRCERT Teknik Kontrol ve Belgelendirme A.Ş. markasıdır. Her Hakkı Saklıdır.
WhatsApp